Zorlu Enerji Grubu’ndan 100 MW’lık yeni jeotermal enerji yatırımı

Zorlu Doğal Elektrik, sahip olduğu 18 ve 19 sayılı “Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı” kapsamındaki arama çalışmaları neticesinde ortaya çıkan jeotermal kaynağı değerlendirmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı'na (EPDK) başvuru yaptı.

Zorlu Doğal Elektrik, başvurunun kabulünün ardından Denizli ili Sarayköy ilçesi Karataş mevkiinde 100 MW kurulu güçle, 25 yıl boyunca elektrik üretecek yeni bir jeotermal santrali kuracak. Yeni jeotermal lisans başvurusu ile ilgili açıklama yapan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, "Jeotermal, yenilenebilir enerji kaynakları arasında bizim için ayrı bir önem taşıyor. Ülkemizin 2023 jeotermal hedefinin yarısını 2015 yılına kadar tek başımıza üretmeyi planlıyoruz. Bu anlamda, Sarayköy’deki Karataş mevkiinde yaptığımız çalışmaların olumlu seyretmesi bizi oldukça sevindirdi." dedi.

Sinan Ak, ¨Şu anda, Denizli’de yapımı devam eden Kızıldere Jeotermal Santralimiz tamamlandığında, 95 MW gücüyle Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak ve dünyanın sayılı büyük jeotermal santralleri arasında yer alacak. Santralin yılda üreteceği 600 milyon kWh elektrik ile 79 milyon ton/yıl fuel-oil ve bunun karşılığında yılda 86 milyon ABD doları dış kaynaklı enerji giderini ikame edebileceğini hesaplıyoruz. Kızıldere’nin yanı sıra, 2040 yılına kadar üretim lisansımızın bulunduğu Manisa-Alaşehir jeotermal sahamızda da sondaj çalışmalarını sürdürüyoruz. 30 MW kurulu güce sahip olacak tesisin inşaatına, proje finansmanı tamamlandıktan sonra bu yıl içerisinde başlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, Simav’da da jeotermal çalışmalarımız bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Yorum yaz...