Peugeot ile Engelsiz Yaşam

Peugeot Türkiye, yeni kurumsal sosyal sorumluluk çalışması "Peugeot ile Engelsiz Yaşam" projesini hayata geçirdi.

Peugeot Türkiye, sürdürülebilir kalkınmayı hedef alarak Türkiye için önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk projesini başlattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteklediği projeye, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) de ortaklık etti.

"Gönülden Gönüllüyüm" projesi

Peugeot’nun sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olarak hazırladığı kurumsal sosyal sorumluluk projesinde ilk aşama, "Gönülden Gönüllüyüm" eğitimleri ile başladı. Bu kapsamda Peugeot'nun kurum içindeki çalışanları, engelliliğe doğru yaklaşım konusunda eğitimden geçti, simülasyon çalışmaları ile engelli bireylerin nasıl bir hayat yaşadığını, neler hissettiklerini yaşayarak öğrendi.

Peugeot, tüm bayi teşkilatı üst düzey yetkililerinin de engelliliğe doğru yaklaşım eğitimi almalarını sağladı, kendilerine farklı simülasyonlar gerçekleştirdi. Tüm bayi çalışanları da süreç dahilinde bu eğitimlerden geçirilecek. Böylece 2 binden fazla Peugeot çalışanı bu eğitimlerden geçmiş olacak. Ayrıca, tüm Peugeot Yetkili Bayileri'nin engelli ulaşımına uyumluluğu ile ilgili çalışmalara da başlandı. Bu süreç sonunda Peugeot bayilerini ziyaret edecek olan engelli bireyler, hem ulaşım hem de iletişim konusunda en üst seviyede ilgi ile karşılanacak.

Hayat beraber olunca anlamlı

2013 yılında eğitim ve uyum sürecine ağırlık veren Peugeot, projenin bir diğer ayağı olarak farklı spor organizasyonları aracılığıyla engelleri aşmak yönünde adımlar atıyor. Peugeot bu kapsamda ilk olarak, Türkiye Milli Olimpiyatlar Komitesi tarafından düzenlenen 25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları'nda engelli yüzücüler kategorisinin destekçisi oldu. Peugeot çalışanlarından oluşan gönüllü grubu, 18 engelli sporcu ve refakatçilerinin ulaşımları dahil gün boyu tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Kulaçlarla iki kıtayı birbirine bağlama başarısını elde eden ve yarış sonunda dereceye giren engelli sporcuların ödülünü de Peugeot yetkilileri takdim etti.

Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesi, sürdürülebilir kalkınmayı hedef alarak önümüzdeki dönem içerisinde engelleri kaldırarak farklı aktiviteler ile devam edecek.

Yorum yaz...