AB Sürdürülebilir Enerji Haftası

Shell Eco - Marathon

"Shell Eco - Marathon" ve "Hedef 1 Milyon" sürdürülebilir enerji uygulamalarında başarı örnekleri oldu.

Avrupa Komisyonu’nun bir girişimi olan AB Sürdürülebilir Enerji Haftası ilk olarak 2006’da düzenlendi. AB Sürdürülebilir Enerji Haftası, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji çözümlerine odaklanan etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Enerji Haftası, en iyi uygulamaları yaymak, yeni fikirlere ilham vermek ve AB’nin enerji ve iklimle ilgili hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için işbirlikleri kurmak amacıyla düzenleniyor.

AB Sürdürülebilir Enerji Haftası (EUSEW) 2013 kapsamında, sürdürülebilir enerji alanındaki başarılı örnekler, kamuoyuyla paylaşılıyor. Shell’in, gençleri geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği “Shell Eco-marathon” ve dünya çapında bir milyon sürücüye tasarruflu sürüş tekniklerini öğreten “Hedef 1 Milyon” etkinliklerini anlatan özel videolar, en çok ilgi gören çalışmalar arasında yer alıyor.

Avrupa Komisyonu öncülüğünde düzenlenen 8'inci AB Sürdürülebilir Enerji Haftası (EUSEW), 24-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. “Sizin için küçük, Avrupa için büyük bir adım” sloganıyla düzenlenen etkinliklerde, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki en iyi uygulamalar tanıtılıyor. Yeni fikirlere ilham vermesi için sunulan çalışmalar arasında Türk Üniversitelerinden Shell Eco-marathon’a katılan takımların çalışmalarıve Shell’in Türkiye’de Hedef 1 Milyon sloganıyla düzenlediği yakıt tasarrufu etkinlikleriyle ilgili videolar da yer alıyor.

AB Sürdürülebilir Enerji Haftası’nın twitter, Facebook ve YouTube adreslerinde, Shell Türkiye’nin hazırladığı iki özel film paylaşıldı. İlk filmde, geçen Mayıs ayında Rotterdam’daki sokak pistinde gerçekleştirilen 29. Shell Eco-marathon’a katılan Türk takımlarının 1 lt yakıtla en uzun mesafeyi gitmek üzere tasarladıkları araçlar ve çalışmalar, yarışma sürecine ilişkin heyecanlı görüntüler yer alıyor. İkinci filmde ise, dünya çapında bir milyon sürücüye enerji verimliliğini anlatmak ve yakıt tasarruflu sürüş yapmaları için yardımcı olmak için gerçekleştirilen Hedef 1 Milyon kampanyası etkinlikleri yer alıyor.

Video görüntülerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

https://twitter.com/euenergyweek

https://www.facebook.com/euenergyweek

http://www.youtube.com/euenergyweek

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon her sene Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında gerçekleşen dünyanın en zorlu öğrenciler arası inovasyon yarışmalarından birisidir. Shell Eco-marathon Avrupa kapsamında, 24 ülkeden 16-25 yaş arasındaki geleceğin mühendisleri ve bilim adamları kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor. Shell Eco-marathon yarışmasının 29.'su bu yıl Mayıs ayında Hollanda'nın Rotterdam şehrinde gerçekleştirildi. Avrupa'dan 24 ülkeden 183 öğrenci takımının mücadele ettiği yarışlara 13 Türk takımı katıldı. Takımlar yarışa; “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katıldı. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, fütüristik tasarıma sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda; araçlara güç vermek için dizel, benzin, likit petrol gaz (LPG), Gas-To-Liquid (gazdan sıvıya/GTL), etanol gibi konvansiyonel yakıtların yanı sıra hidrojen, güneş enerjisi, veya elektrik (güneş enerjisi destekli) gibi alternatif enerji kaynakları kullanılabiliyor. Bu yıl farklı olarak, güneş ve akü beslemeli elektrik kategorilerinin birleşimi olan yeni bir kategori daha yer aldı. Yarışmada toplam 7 farklı enerji/yakıt kaynağı kullanılabiliyor.

Hedef 1 Milyon

Shell dünya çapında bir milyon sürücüye yakıt tasarrufu sağlamalarına yardımcı olmak için 2012 yılında “Hedef 1 Milyon” kampanyasını başlattı. Web sayfasından yakıt maliyetlerini azaltma yollarını interaktif ve online oyunlarla sunan Hedef 1 Milyon, Türkiye’de yoğun ilgi görüyor. Hedef 1 Milyon, etkin sürüş teknikleri ve yakıt seçimiyle ilgili incelikleri dijital oyun deneyimiyle tüketicilere aktararak tasarruf konusunda rehberlik etmeyi hedefliyor. 28 ülkeden yarışmacılar, kazandıkları puanlarla ne kadar yakıt tasarrufu yapabileceklerini görüyor ve ülkelerini temsil ediyorlar. Geçen yıl Cevahir AVM- Forum AVM, Caddebostan Sahili, Bakırköy Meydanı ve Dragon Fest etkinliğinde düzenlenen Hedef 1 Milyon saha aktiviteleri yoğun ilgi gördü.

Yorum yaz...