Renklendir Hayatı

Biraz cesaret ve bir damla boya ile hayatınızda renkli bir sayfa açmak çok kolay

“Renklendir Hayatı” sloganıyla insanların hayatına renk katan AkzoNobel Marshall, dünya çapında bir girişimi olan ve Türkiye’de 2010 yılından bu yana devam eden Renk Hareketi Projesi ile herkese umut aşılamaya ve hayatı renklendirmek için cesaret vermeye devam ediyor. Marshall Renk Hareketi, Yıldız Sarayı, Kula Evleri, Kadıköy Yeldeğirmeni ve Rasimpaşa Mahalleri, okullar, sokaklar derken 2010’dan itibaren Temmuz 2013’e kadar Türkiye’nin dört bir yanını dolaştı. Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Topluluğu işbirliğiyle Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan Kastamonu’ya da gelen Marshall Renk Hareketi sayesinde binlerce hayat renklendi. Marshall Renk Hareketi’nin ulaştığı şehirlerde, sokaklarda yaşayan insanların hayatını renklendirmeye devam ediyor.

Yaşamaya devam eden Kastamonu evleri eski renkli ve canlı günlerine kavuştu

Antik Çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi esere ev sahipliği yapmasıyla ünlü ülkemizin en tarihi şehirlerinden Kastamonu’nun Atatürk Caddesi’ndeki evler, renklendirilerek, caddenin ve orada yaşayan insanların hayatına renk kattı. Marshall’ın Kastamonu’daki Renk Hareketi’ne, üniversite gençleri, Marshall çalışanları, bayileri, boya ustaları, gönüllüler ve sokak sakinleri de katıldı. Kastamonulular hem gün boyu eğlendi hem de caddedeki evlerin, eski canlı ve renkli günlerine dönmesine katkı sağladı.

Yıldız Sarayı da Marshall Renk Hareketi ile görkemine yeniden kavuştu

İlk kez 1 Temmuz 2010 tarihi itibariyle Türkiye’de Kadıköy Ayrılık Çeşmesi Sokağı’ndan başlayan Marshall Renk Hareketi, Temmuz 2011 tarihine kadar okullar, sokaklar, cadde ve binalarda gerçekleştirilen çeşitli boyama aktiviteleri ile İstanbul’dan Erzurum’a, Edirne’den Konya’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanına taşındı. Ardından AkzoNobel Marshall 2011 itibariyle tarihi bir renk hareketi daha başlattı. Bu hareket, Türk Osmanlı Saray mimarisinin en son örneğini temsil eden Yıldız Sarayı’nda başladı. Böylece sadece sokaklar, okullar ve evler değil, tarihi mekanlar da, AkzoNobel Marshall’ın, ilhamını Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’ndan alan muazzam renk koleksiyonu ile yeniden hayat buldu. Marshall Osmanlı Renkleri Dış Cephe Çarşılar Koleksiyonu’ndaki Zerdeçal, Ada Çayı ve Beşibiryerde ile renklendirilen Yıldız Sarayı’ndaki etkinlik için İsveç, Çin, Singapur, Amerika, İtalya, Hollanda, Polonya, Brezilya, Almanya ve Hindistan olmak üzere tam 10 farklı ülkeden 25 AkzoNobel çalışanı İstanbul’a özel olarak geldi ve Renk Hareketine katıldı.

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni ve Rasimpaşa Mahalleri Renk Hareketi ile canlandı

Yıldız Sarayı’nın yanı sıra Marshall Renk Hareketi kapsamında ÇEKÜL Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ile Kadıköy Belediyesi öncülüğünde yürütülen “Rasimpaşa-Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi”ni desteklendi. Bölgenin günümüze kadar gelen tarihi dokusu, kendine özgü mahalle kimliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla İstanbul’un ilk apartman semti olan Kadıköy’deki Yeldeğirmeni ve başka bir tarihi semt olan Rasimpaşa Mahallesi’ndeki evleri özgün bir şekilde renklendirildi.

Tarihi Kula Evleri de Renk Hareketi ile geleceğe taşınıyor

Geçen yıl, Kula Belediyesi’nin Marshall Renk Hareketi’nin bir parçası olma arzusu ve destekleri ile 18. yüzyıl Osmanlı Sanatı’nın en başarılı örneklerinden olan tarihi Kula Evleri’ni de Marshall Osmanlı Renkleri Dış Cephe Koleksiyonu’ndaki renkler ile boyandı. Böylece Renk Hareketi’, Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri olan “Şehzadeler Şehri” Manisa’ya da ulaştırıldı. Yanardağlarından dolayı, “Yanık Ülke/Katakekaumene” olarak anılan, Türkiye’nin benzersiz kültürel ve jeolojik zenginliklerine de sahip bölgesi Kula, yepyeni bir renge büründü. İçinde hala geleneksel aile yaşam modelinin sürdüğü tarihi Kula Evleri’nden tam 12 tanesi özgünlüğüne uygun bir şekilde renklendirildi.

Yorum yaz...