Mona Lisa Tablosu ve Kırmızı Oda aydınlatmaları artık daha tasarruflu

Mona Lisa TablosuLouvre Müzesi'ndeki Mona Lisa Tablosu ve Kırmızı Oda aydınlatmalarının yenilenmesi ile Louvre ve Toshiba ortaklığı yeni bir aşamaya ulaştı.

2011 yılında Toshiba ile işbirliği yapan dünyanın en ünlü sanat müzesi Louvre, Toshiba Led ürünleri ile aydınlatılmaya başlamıştı. Louvre Sarayı'nın dışından sonra, iç güzelliğini ortaya çıkaracak, ambiyansına zarar vermeyecek ve dikkatleri yapının üzerine çekecek şekilde aydınlatılmasına özen gösterildiği biliniyor. Toshiba şimdi Louvre’un, Piramid, Piramidion ve Colbert Kökü'nden sonra, Mona Lisa'yı da aydınlatıyor.

Toshiba tarafından geliştirilen led lamba ve aydınlatma armatürleri sayesinde, aydınlatılan mekanlarda yüksek renksel geri verim, azaltılmış UV ve IR yayınımı ve enerji tasarrufu sağlandı.

Louvre MuzesiToshiba tarafından geliştirilen özel ve yenilikçi armatür, Mona Lisa tablosu önüne monte edildi. Bu armatür 34 ledli olup, önündeki koruyucu cam sayesinde ışık rengi değişimine izin veriyor. Armatür, içerdiği farklı optik sistemler sayesinde, tablonun tamamının düzgün bir şekilde aydınlatılmasına olanak tanıyor. Louvre genelinde kullanılan yenilikçi kontrol sistemi, ışık kaynaklarının en verimli şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu özel aydınlatma aynı zamanda sanat eserlerinin zarar görmesini de engelliyor.

Louvre Sarayı yüzyıllar boyunca değişikliğe uğramasına rağmen, Mona Lisa için özel aydınlatma yapılması konusu uzmanların her daim ortak görüşü olmuştur. Bugün, Toshiba, aydınlatmadaki son gelişmeleri de ön planda tutarak, yepyeni ve ultra modern teknoloji ile Mona Lisa'yı yeniden aydınlatmaktadır.

Mona Lisa

Rönasansın simgesi olarak bilinen bu tablo, Leonarda Da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablonun Floransa'da 1503-1506 yılları arasında yapılmış olup, Francesco del Gianconda adlı Floransa'lı bir bez tüccarının Lisa Gherardini isimli karısına ait olduğu düşünülmektedir. Tablo La Gioconda adıyla da anılır. Da Vinci'nin özel gölgeleme tekniği olarak da bilinen Sfumato gölgeleme tekniği ve akıllı perspektif kullanımı Mona Lisa 'nın başlıca özellikleridir. Tablo I. François Kraliyet Koleksiyonu'nun parçası olup, Mona Lisa'nın sembolik gizemli gülüşünün yanı sıra müzeden 1911 yılında çalınmasından dolayı ününü bugüne kadar korumuştur.

Kırmızı oda

Kırmızı oda

Bu galeri 19. yüzyıl Fransa'sını anlatan büyük ölçekli resimleri içerir. Müze ziyaretçilerinin çok ilgisini çeken Jacques-Louis David'in Consecration of the Emperor Napoleon I and Coronation of the Empress Josephine, ayrıca Ingres'in The Grande Odalisque gibi pek çok başyapıt bu bölümde kırmızı duvarlarda sergilenmektedir.

Yorum yaz...