Gelecek=Çocuk ve Enerji Eğitimleri

Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda 2010 yılında başlayan “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılında da büyük ilgi gördü. Çocukistanbul Eğitim Bölümü tarafından yürütülen “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimlerine, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 1. dönem 4.168, 2. dönem ise 5.434 olmak üzere toplam 9.602 öğrenci katıldı. Eğitimlerde öğrenci ve öğretmenler, beyaz eşyaların çevreci özelliklerinin doğal kaynakların sürdürülebilirliği açısından taşıdığı önemi yaşayarak öğrenme fırsatı elde ediyor. Proje kapsamında üç yıldır santralistanbul Enerji Müzesi’nde düzenlenen eğitimlere öğrencilerle birlikte öğretmenler de katılıyor, sürdürülebilir enerji kaynakları ve enerjinin bilinçli kullanımı konusunda çeşitli oyun ve uygulamalarla güçlü bir bilinç kazanıyorlar.

“Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimlerinde öğrenciler “Ne Kadar Enerji Harcar” kartları ile buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji harcadıklarını öğrendikleri bir oyun oynuyor. Çocuklar, kartlar aracılığı ile hangi beyaz eşyanın ne kadar enerji tükettiğine ilişkin fikir yürütüyor. Farklı ev aletleri görselleri ve üzerinde çeşitli beyaz eşya resimleri ve enerji tüketim miktarlarının yer aldığı kartlar, çocukların interaktif bir ortamda, yaşayarak çevre bilinci kazanmalarına destek sağlıyor. Kartlar daha sonra evde aileleri, okulda arkadaşları ile oynayabilmeleri için çocuklara hediye ediliyor.

“Gelecek=Çocuk ve Enerji” başlığı altında Siemens Ev Aletleri desteği ile ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlerde 3- 6 yaş, 7- 12 yaş, 13- 15 yaş ve 16-18 yaş olmak üzere dört gruba, farklı içerikler sunuluyor. Enerji Müzesi’nde bulunan hemen her şeye dokunabildikleri eğitimler sırasında öğrenciler, Silahtarağa Elektrik Santralı’nın tarihi, elektriğin elde edilme yöntemleri hakkında bilgi ediniyor. Farklı enerji kaynakları ve özellikle enerji tasarrufu gibi konularda bilinçleniyor, çeşitli oyun ve aktiviteler ile eğlenirken öğreniyorlar.

Yaklaşık 25 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen eğitimler, yaş gruplarına göre 1.5- 2 saat sürüyor. Eğitim, Enerji Müzesi içinde yer alan “Enerji Oyun Alanı”nda, tüm yaş gruplarının ilgisini çeken elektrik ve enerji temalı interaktif oyunlarla sona eriyor.

Yorum yaz...