Türk Öğrencilerin Büyük Başarısı

Schneider Electric’in bu yıl 3. kez düzenlediği Uluslararası Çevreci Şehirler Yarışması 2013'ü, Ateneo de Manila Üniversitesi'nden Alyssa Tricia Eloise Vintola ve Lorenz Ray Payonga isimli öğrenciler kazandı.

Yarışmada Türkiye’yi temsil eden 4 ekipten biri olan Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Çulcuoğlu ve Sun Ok, geliştirdikleri ‘Green Led’ Projesiyle üçüncülüğe değer bulundu.

Gençlerin her geçen yıl artan ilgisiyle gerçekleşen yarışmayı, bu yıl Ateneo de Manila Üniversitesi'nden Alyssa Tricia Eloise Vintola ve Lorenz Ray Payonga isimli öğrenciler kazandı. İki öğrenci, Schneider Electric tesislerini gezmek üzere dünya turuna çıkma fırsatı elde etti.

Enerji sektörünün karşı karşıya kaldığı zorluklarla ilgili genç nesillerin farkındalık seviyesini artırmak hedefiyle gerçekleştirilen yarışma, bu yıl ilk kez aralarında Meksika, Kanada, Endonezya, Kore gibi ülkelerin de bulunduğu 10 yeni ülkeye daha açılarak toplam katılımcı ülke sayısı 19’a çıktı.
Yarışmacılar, 3 gün boyunca, konut, üniversite, ticaret, su ve hastanelerden oluşan beş temel kentsel işkolundan birisi için uygulanabilir enerji yönetimi çözümleriyle ilgili geliştirdikleri fikirleri anlattılar.


Schneider Electric İnsan Kaynakları ve İç İletişim Müdürü Aylin Olsun, gençleri ortaya çıkardıkları yenilikçi fikirler sayesinde yeni nesli şehirlerin enerji yönetimine dahil etmeyi amaçladıklarını belirterek, “Çevreci Şehirler projesi sayesinde, gelecek vaat eden öğrencilerin gerçek örnekler kullanarak ve global enerji problemlerinin farkında olan deneyimli personelle birlikte çalışarak, gelecekteki çalışma hayatlarıyla ilgili bilgi edinmelerine destek olabildiğimiz için gururluyuz. Öte yandan yüzde 50 oranındaki kadın katılımcı sayısı da bu organizasyonu gerçekleştirmekteki hedeflerimizden birisi olan endüstriyel görevlerde çeşitliliği teşvik etmenin önemini vurguluyor” diye konuştu.
Geçtiğimiz yıl İTÜ Cevher Hazırlama ve İmalat Mühendisliği Çift Ana Dal öğrencisi Cansu Çelik ve İTÜ İmalat ve Makine Mühendisliği Çift Ana Dal öğrencisi Hasan Erdem Harman’dan oluşan ekibin geliştirdiği ‘Şehirde Günışığı’ isimli proje, jüriden büyük övgü toplayarak 2.’lik ödülünün sahibi olmuştu.

Yorum yaz...