Kayseri'de raylar artık YEŞİLRAY

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nden "Çevreye en uygun raylı sistem ödülü"

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı raylı sistem şimdiden 'YEŞİLRAY' adı ile anılmaya başlandı. Şu an 17,5 kilometreye uzanan; yılsonunda 35 kilometreye çıkacak olan raylı sistem hattı boyunca yeşil alan oluşturuldu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecen, mevcut 17,5 kilometrelik raylı sistem hattı boyunca 107 bin 600 m²'lik yeşil alan oluşturduklarını söyledi. Proje safhasında yeşil alanı dikkate aldıklarını ve raylı sistem altyapısını buna uygun yaptıklarını vurgulayan Arif Emecen, bu yılın sonuna kadar mevcut hatta ilave edilecek olan 2 yeni hatla birlikte; hat uzunluğunun 35 kilometreye, yeşil alan miktarının da 185 bin metrekareye çıkacağını kaydetti. Ulaşım Daire Başkanı Emecen, Kayseray'ın çevreye duyarlı olan bu özelliği nedeniyle Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nden (UITP), "Çevreye En Uygun Raylı Sistem" ödülünü aldıklarını hatırlattı.

185 bin metrekarelik yeşil alan

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin raylı sistem hattında uyguladığı proje ile Kayseri, 107 bin 600 metrekarelik ilave yeşil alana kavuştu. Ortalama bir futbol sahasının 7 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde, raylı sistem hattındaki yeşil alan 15 futbol sahasına karşılık geliyor. Yılsonuna kadar 16 kilometrelik 2 yeni yeni hattın yapılmasıyla 78 bin metrekarelik bir yeşil alan daha ortaya çıkacak. Böylece 185 bin metrekareye ulaşacak olan yeşil alan 26 futbol sahasına eşdeğer hale gelecek.

Teknolojinin tüm imkanları yeşil tutkusu için kullanılıyor

Raylı sistem hattında çimlendirme yapılabilmesi, temel atma aşamasından itibaren bir dizi zorlu işlem gerektiriyor. Öncelikle; çimlerin yetişmesi için gerekli olan sulama, kanal ve drenaj altyapısı hazırlanıyor. Sulamanın, sisteme zarar vermemesi amacıyla da taşıyıcı betonarme plak üzerine sürme su yalıtımı yapılıyor. Ayrıca, perfore drenaj boruları döşenerek drenaj menhollerine bağlantılar gerçekleştiriliyor ve perlit/bims dolgu yapıldıktan sonra toprak serilerek çimlendirme işlemi tamamlanıyor. Kullanılan metal malzemelerin korozyona uğramaması için her türlü önlem en başından düşünülüyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yeşile olan tutkusu böylece ulaşım için ayrılan on binlerce metrekarelik alanın yemyeşil çimlerle kaplanmasına imkân sunuyor.

Yorum yaz...