Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor

Bilkom iPad Sanal Tarih

Proje, yeni nesil mimarlara yeni ufuklar açıyor...

Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında lider markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Bilkom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle ülkemizdeki tarihi dijital platformlarda ayağa kaldırırken dünyada bir ilke imza attı.

Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

Uygulama için üniversiteler, mimarlık öğrencileri, belediye birimleri ve Bilkom elele verdi; proje 2 ay gibi kısa bir sürede gerçek oldu.
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Dokuz Eylül, Gedik ve Yaşar Üniversiteleri’nden toplam 12 mimarlık öğrencisi, 1 araştırma görevlisi, Bilkom’un Dijital Yaşam Koçu ünvanına sahip mimar Ender Aydın’ın önderliğinde, Bergama Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi koordinasyonuyla 2 kez Bergama’da düzenlenen haftasonu kampında biraraya geldi. Alanların 2 boyutlu çizimleri ArchiCAD programı üzerine aktarıldı, 3 boyutlu hale getirildi, yapılan modellemeler Artlantis programıyla tarandı ve Bilkom’un iVisit Anatolia aplikasyonuna yüklendi.

Abvent’ten yapılan açıklamaya göre iVisit isimli 3 boyutlu panorama uygulamasının amacının henüz inşa edilmemiş, çizim aşamasında olan ev, ofis veya çevre planlarını izletebilmek olduğunu, ancak Bilkom’un sözkonusu teknolojiyi geleceği temsil etmek için değil, geçmişi gözler önüne sermek için keşfettiğini ve kullandığını belirtti.

Foto Alanda Deneyim

Peki proje, mimarlara nasıl bir vizyon çiziyor?
Türkiye’de üniversite eğitimlerinde hala 2 boyutlu çizim programlarını eğitim müfredatında tutan okulların, 3. boyuta geçmeleri gerektiğine inanan Bilkom, yeni nesil mimar adaylarının gerek tablet ve akıllı telefon kullanımlarıyla gerekse sosyal medya hesaplarıyla dijital dünyada son derece aktif olduklarını belirterek, mimaride de dijitalleşmenin önemini vurguluyor.
ArchiCAD sayesinde planı çizilmiş bir alanın kolayca 3 boyuta aktarılabileceğini ve Artlantis gibi yardımcı araçlarla görselleştirilebileceğini, mobil gezinmeye açılacağını ya da video çıktısı alınabileceğini belirten Bilkom’un mimarlık sektöründen sorumlu pazar yöneticisi Anıl Öğretici, mimarlık ofislerinin ve öğrencilerin projeleri için bu kolaylığın, büyük bir “sunum ve ikna ” fırsatına dönüştürülebileceğine inanıyor. Yazılımlar tercih edilirken, hangi 3. parti teknolojilerle birlikte çalışacabildiğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten sektör yöneticisi Anıl Öğretici, örneğin doğru seçilen bir mimarlık yazılımının bir deprem simülasyonu için altyapı oluşturabileceğini ifade ediyor ve ekliyor “ ArchiCAD, sektördeki yazılımların %90’ı ile tam entegre çalışabilen bir yazılımdır. ArchiCAD’den alınan tüm dosyalar hem inşaat mühendisliği hem deprem analizi hem de şehir ve bölge planlama çalışmalarında kullanılabilmektedir. Bu da mimarlık disiplininin her tür projede bulunmasını ve söz hakkı almasını sağlıyor.” Bilkom’un 2012’de sektöre önerdiği ve ilk denemelerinin Bilkom binasında tamamlandığı deprem çözümü modelinin de bu yaklaşımı desteklediğini söyleyen Öğretici; “örneğin deprem çözümünde ArchiCAD ile Flexijet gibi 3 boyutlu ölçüm donanımlarıyla birlikte kullanılan statik analiz yazılımları; bize elimizde planı olmayan binaların bile analizinin yapılabileceğini gösteriyor” diyerek, entegrasyon gücüne vurgu yapıyor.

Mimarlık sektöründe Koçluk hizmeti
Yeni nesil teknolojileri ve dünya çapındaki uygulamaların tamamını takip edemeyen mimarlar için Bilkom, dijital yaşam koçluğu hizmetini veriyor. Öğrenci, öğretmen ve okullara ücretsiz lisans sağlayan Bilkom, inşaat firmaları, yerel belediyeler, proje şirketleri ve mimarlık ofislerine ise talepleri doğrultusunda bilgilendirmeler yapıyor.

Yorum yaz...