Türkiye’nin Uğur Böcekleri

Uğur Böcekleri

6. Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali 24-25 Ağustos’ta Kahramanmaraş’ta yer alan 2.300 rakımlı Uludaz zirvesinde yüzlerce doğaseveri buluşturdu. Festival, yöre halkının yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerinden profesyonel dağcıları uğur böcekleri için biraraya getirdi.
Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan Uludaz zirvesinde 24-25 Ağustos 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) ile Büyük Sır Köyü Muhtarlığı’nın organizasyonu ve n11.com’un ana sponsorluğunda bu yıl başta Kahramanmaraş ve çevre iller olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden 300’e yakın yakın amatör ve profesyonel dağcı ve doğaseveri ağırladı. Katılımcılar, 2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurdu ve zirve tırmanışı yaparak,Türkiye coğrafyasında sadece Uludaz zirvesinde yaşayan sayıca en geniş uğurböceği kolonisini görme şansı elde etti. Zirve tırmanışının ardından festivalalanında yerel halk dansları gösterileriyle renklenen bir tören düzenlendi.

Dağcıların ustası Muzaffer Erol Gez festivalin Onur Konuğu’ydu.
Festivalde ayrıca, İsviçre Alpleri’ne ülkemizden tırmanan ilk dağcı olma unvanını elinde tutan, aynı zamanda Türkiye’nin yaşayan en yaşlı dağcısı Muzaffer Erol Gez (79) Onur Konuğu olarak yer aldı ve kendisine bir plaket sunuldu.

Uludaz Uğur Böcekleri Festivali

Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) Genel Başkanı Sait Kılıçsallayan ise törende yaptığı konuşmada uğur böceklerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ın doğa sporları ve turizm açısından taşıdığı potansiyele dikkat çekti. Kılıçsallayan ayrıca, Ceyhan nehri üzerinde yer alan Sır Barajı’ndaki atıkların son yıllarda bölgede önemli bir çevre kirliliğine yolaçtığını belirterek yetkilileri bu konuda önlem almaya çağırdı.

Türkiye’nin en büyük uğur böceği kolonisi Uludaz’da
Uludaz zirvesinde metrekarede 6.000-10.000 arası uğur böceği bulunduğu belirtiliyor. Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğurböcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor. Genellikle taş ve kayaların altında barınan böceklerin neden bu bölgeyi tercih etiği konusunda ise araştırmalar devam ediyor.

Yorum yaz...