PepsiCo'dan çevre dostu patatesler

pepsico2

Sürdürülebilirtarımı başarının merkezine koyan PepsiCo Türkiye, beş yıl içerisinde elitpatates tohumu ihtiyacının tamamını Türkiye’de üretir hale gelecek.
PepsiCo Türkiye, sürdürülebilir tarım konusunda hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de ve bağlı bulunduğu Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nde sektörün öncülüğünü üstlenmeye devam ediyor. Halen “Naturalis” projesi ile kendi tarlalarında kullandığı gübreyi kendisi üreten PepsiCo, önümüzdeki 5 yıl içinde patates tarımında kullandığı suyu ve tüm operasyonlarındaki karbon ayak izini %50 azaltırken, 2016 yılı itibarıyla elit patates tohum ihtiyacının %80’ini, 5 yıl içerisindeyse tamamını, yerli elit tohumdan karşılamayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük yiyecek-içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, aynı zamanda dünyanın en büyük tarımsal işletmelerinden biri konumunda. Bu nedenle de tarım bilim ve sürdürülebilir tarım konusu PepsiCo’nun genel başarısının ardında çok önemli bir rolü üstleniyor. Bu bağlamda PepsiCo Türkiye, Sürdürülebilir Tarım konusunda hayata geçirdiği yenilikçi projeler ve gelecek hedeflerini, PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen, PepsiCo Türkiye Yiyecek Genel Müdürü Ece Aksel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Şube Müdürü Alper Şahin, ODTÜ Tarım Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fatih Yıldız’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda kamuoyu ile paylaştı.

Patates üretimi ile ülke ekonomisine de önemli katkılar sağladıklarını, PepsiCo Türkiye’nin 18 şehirde,7 bin 555 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 3400 hektar alanda patates yetiştirdiğini ve dolaylı olarak 40 binden fazla istihdam sağladıklarını kaydeden Willemsen, 2013 yılı sonu itibariyle 70 bin ton cipslik patates ve12 bin 300 ton sertifikalı patates tohumu depolama kapasitesine ulaştıklarını söyledi.

Willemsen, PepsiCo’nun son 5 yıl içinde cipslik patates tarımına kazandırdığı şehirlerarasında Gaziantep, İzmir-Kınık, Kahramanmaraş-Elbistan, Adapazarı, Amasya, Tokat-Erbaa, Yozgat, Adıyaman, Aydın-Söke, Şanlıurfa, Aksaray, Isparta ,Çorum, Erzincan, Bitlis ve Muş’un yer aldığını belirtti.

pepsico3

PepsiCo Türkiye, organik atıklarından kendi doğal gübresini üretiyor: “Naturalis”

PepsiCo Türkiye’nin kendi geliştirdiği “Anaerobik Çürütme Projesi” ile dünyadaki tüm PepsiCo sistemi içinde tarlalarda kullanılmak üzere kendi gübresini üreten dünyadaki ilk ve tek örnek olduğunu belirten Willemsen, bu proje ile “Net Sıfır Atık” vizyonuyla çalışan yiyecek tesisinde kullanılan üretim döngüsünü, teknik ekiple mükemmel bir işbirliği gerçekleştirerek, organik atıkların “Naturalis” adlı patates gübresine dönüştürülmesine ve tekrar kullanıma sokulmasına katkıda bulunduklarını söyledi. Projenin PepsiCo Türkiye Suadiye Fabrikası’nda yürütüldüğünü kaydeden Willemsen, bu yılın başında bu yana Tarsus fabrikasının atıklarının da projeye dahil olduğunu söyledi.

Projenin amacının patates üretiminde kullanılan gübrelerin içeriğindeki kimyasalların miktarını %40 oranında azaltmak olduğunu ifade eden Willemsen, kimyasal gübre kullanımı ile elde edilen verime eş değer olan Naturalis gübresinin, bitkinin besin alımını kolaylaştırdığını; toprak için son derece sağlıklı olan bu gübre ile atmosfere daha az CO2 salındığını belirtti.

Çevre Dostu Patates Depolama Tesisleri

PepsiCo’nun çevreye karşı duyarlılığının bir başka somut örneği olan Patates Depolama Tesisleri ile de karbon ayak izinin düşürülmesine önemli katkı sağlanacak. Kurulan depolama sistemi ve nakliye mesafesinin azaltılması sonucunda bu süreçte doğaya salınan karbon miktarı yüzde 24 oranında azaltıldı.

PepsiCo Türkiye, kullandığı sulama sistemleri ile 2012 yılında 10,1 milyon ton su tasarrufu sağladı.

pepsico4

PepsiCo,“Tarım Akademisi” ile Türk çiftçisini eğitiyor
PepsiCo’nun çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmenin yanında birlikte çalıştığı çiftçiler ve tedarikçilerin başarılı olmaları için de büyük gayret sarf ettiğini belirten Eugene Willemsen, cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaların paylaşılması, iletişimin arttırılması ve başarıları sonuçların aktarılması amacıyla Tarım Akademisi’ni hayata geçirdiklerini ifade etti. Son iki yıldır gerçekleşen eğitimlerle başarı kriterlerini karşılayan tam 18 tedarikçi kazandıklarını kaydeden Willemsen, Tarım Akademisi ile bugüne kadar 180 kişiye toplam 208 saat eğitim verdiklerini söyledi.

PepsiCo Türkiye olarak aynı zamanda tedarikçileri destekleme kapsamında, ayni avans yöntemiyle, tedarikçilerin toplam gelirlerinin yüzde 40'ına tekabül eden tohum, gübre ve Bitki Koruma İlaçları gibi maliyetleri önceden karşıladıklarını da söyleyen Willemsen, çiftçilere hasada kadar 5 ay faizsiz finansal destek verdiklerini, ayrıca patates deposu yapmak isteyen girişimcilere de 'know how' desteği vermeye devam ettiklerini söyledi.

Yorum yaz...