Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Onbinlere Ulaşıyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu 2008’den bu yana 80 binden fazla çocuğa ulaşarak, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunuyor ve Türkiye’nin her köşesinde çocuklara ve ailelerine tiyatro ile çevre bilinci aşılıyor. Ege Turnesi kapsamında Eylül ayından bu yana Antalya, Akşehir, Burdur, Marmaris, Bodrum, Denizli ve Aydın’da 13 bin minik tiyatroseverle buluşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, sömestr tatilinin ardından Uşak, Manisa, İzmir, Kütahya ve Balıkesir’i gezerek sezon kapanışını Çanakkale’de yapacak. On binlerce çocuk ve aileleri, tiyatro ile eğlenirken öğrenmeye devam edecek.

Sahnelere ilk kez 2008 yılında “merhaba” diyen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, yeni sezonun ilk yarısında perdelerini Antalya’da açtı.

Antalya’dan sonra sırasıyla Akşehir, Burdur, Marmaris, Bodrum, Denizli ve Aydın’da ücretsiz olarak sahnelenen oyunlarla toplam 13 bin çocuğa ulaşıldı. Temsillerine sömestr tatili nedeniyle ara veren Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Uşak, Manisa, İzmir, Kütahya ve Balıkesir’i gezdikten sonra kapanışı Çanakkale’de yapacak.

Türkiye’nin her köşesinde 10 binlerce çocukla buluşuyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nu 10 binlerce çocuğa ulaştırmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, “Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla, 2008’den bu yana beş yılda, 80 binin üzerinde çocuğumuza çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılamaktan gurur duyuyoruz. Yeni sezonumuzun ilk yarısında, Eylül ayından bu yana 7 şehirde toplam 40 temsil gerçekleştirerek 13 bin kişiye ulaştık. Bu sezon, toplamda 13 il gezerek Türkiye’nin her köşesinde on binlerce çocuğumuzla daha buluşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Doğa dostu bir marka olarak Bosch’un bu projesi ile sanata da büyük destek verdiğini vurgulayan Sadri Alışık Kültür Merkezi YöneticisiSadri Alışık, “2010 yılından bu yana Bosch ile birlikte Türkiye’yi il il geziyor, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı La Fonten Orman Mahkemesinde adlı oyunumuzu, çocuklar ve aileleri için sergiliyoruz. Doğa dostu bir marka olan Bosch’un desteğiyle sanata gönül veren bir ekip olarak, çocuklara çevre duyarlılığı ve doğa sevgisi aşılayan bir tiyatro götürmekten çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

2008’den bu yana oyunları 80 binden fazla çocuk izledi

“Yaşam için teknoloji” sloganıyla sadece bugünü değil, geleceğimizi de iyileştiren Bosch Ev Aletleri, toplumu çevre konusunda bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinde, tiyatronun evrensel dilini kullanarak çocuklara ulaşmaya da büyük önem veriyor. Bu anlayışla Türkiye genelinde çocuklara çevre koruma bilinci, doğa ve hayvan sevgisi aşılamayı amaçlayan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “Çevreci Nasreddin Hoca Kukla Oyunu” ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle hazırladığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu ile 2008 yılından bu yana toplamda 80 binden fazla çocuğa çevre koruma bilinci aşıladı.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi

21 - 22 - 28 - 29 Eylül Antalya

5 - 6 - 26 - 27 Ekim Akşehir

2 - 3 Kasım Burdur
16 - 17 Kasım Marmaris
30 Kasım / 1 Aralık Bodrum
5 - 16 Aralık / 11 - 12 Ocak Denizli
18 - 19 Ocak Aydın
15 - 16 Şubat Uşak
22 - 23 Şubat Manisa
8 - 9 - 22 - 23 Mart / 19 -20 -26 - 27 Nisan İzmir

10 - 11 Mayıs Kütahya

24 - 25 Mayıs Balıkesir

31 Mayıs / 1 Haziran Çanakkale

Yorum yaz...