Ekoyapı Dergisi'nin 'YEŞİL RAPİDO' Ücretsiz LEED Yeşil Bina Eğitimleri Serisinin İkincisi YEM'de Gerçekleşti.

Eğitime Türkiye'nin önde gelen mimarlık - mühendislik ofislerinden, inşaat firmalarından 70 teknik kişi katıldı ve gün sonunda sertifikalarını aldılar.

Türkiye'de ilk kez, 'Yeşil Rapido' ismiyle organize edilen ve malzeme / bina üreticilerinin desteği sayesinde ücretsiz verilen LEED eğitimleri 2014 yılında 3 organizasyon ile devam edecek.

İkinci 'Yeşil Rapido' ücretsiz LEED Eğitimini yine yeşil malzeme üretici-temsilcileri destekledi. Etkinliğe Isıcam Konfor ve ETY İnşaat platin sponsor, Dörken Sistem ve Interface Türkiye altın sponsor, Chelsea, Novawood ve Sapa Sistem ise gümüş sponsor olarak destek verdiler.

'YEŞİL RAPİDO'da dopdolu bir gün...

24 Ocak 2014 tarihinde Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşen Yeşil Rapido Vol-2 saat 8:30'da katılımcıların kayıt işlemi ile başladı. Tüm gün süren eğitim ERKE Tasarım'dan Cemil Yaman tarafından verildi. LEED eğitim programı içerisinde; Enerji ve Atmosfer başlığı altında Trakya Cam - Isıcam Konfor'dan Aytül Uğurlu, iç hava kalitesi başlığı altında; Interface Türkiye Genel Müdürü Murat Güney ve Chelsea'den Mert Çeltikçi, Novawood Genel Müdür Yardımcısı Yakup Kayataş, su yalıtımı başlığı altında Dörken Sistem Teknik Pazarlama Yöneticisi Aylin Kalav katılımcılara yaptıkları sunumlar ile hem ürünlerinin LEED sertifika sistemine katkıları hakkında detaylı bilgi verdiler, hem de eğitime renk kattılar.

Katılımcılar Yeşil Rapido Hakkında ne dedi...

Ekoyapı Dergisi ekibi eğitim aralarında katılımcılara mikrafon uzatarak görüş ve önerilerini aldı. Eğitime Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Hülya Şentürk Üncü organizasyon hakkında:"Organizasyona Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan katılıyorum, Ankara’dan geldim. Buna benzer eğitimler olduğunu duymuştum ancak bizler için özel düşünülmüş, bu kalitede, ücretsiz ve sponsorluklarla karşılanan bu eğitimi son derece saygıyla karşılıyorum. Bize bu imkanı tanıdığınız için öncelikle Ekoyapı Dergisi'ne teşekkür ederim. Geliş amacım ve bundan sonraki hayatıma yansımasının nasıl olacağını sorarsanız; ben yapı malzemeleri bölümünde şube müdürüyüm ve sertifikasyon sistemlerinin malzeme ayağıyla çok ilgiliyim. Bildiğiniz gibi Türkiye’de özellikle malzeme konusuna çok fazla yoğunlaşılmadı, enerji ve su konusunda yoğun çalışmalar var ama biz bakanlık olarak malzemelerle ilgili neler yapabiliriz düşüncesindeyiz. Bende bu konuda biraz ilham almak amacıyla buradayım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, çok faydalı bir iş yapıyorsunuz."dedi.

Eğitime ENKA İnşaat'dan katılan Mimar Nurcan Sağlam; "Çevre bilincinin yapı sektöründe ne durumda olduğu hakkında ve malzemelerin kullanımına yönelik fikir sahibi olduk bugün. Enka’da biz BIM sistemi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Enerji analizlerinde, malzeme seçimlerinde teklif verirken nelere dikkat edeceğimiz hakkında da fikir sahibi olduk. Bu konuya devam etmek istiyorum çünkü daha çok hakim olmak isterim. Güzel bir eğitim oldu teşekkür ederim."dedi.

Eğitime Evrenol Architects'den katılan Mimar Görkem Ergazi ise etkinlik hakkında; "Profesyonelce düzenlenmiş bir organizasyon ve bilgi içeriği açısından da biz mimarların eksik olduğu bazı konuları içeriyor. Fırsat buldukça bu gibi bilgileri öğrenmek istiyoruz ama genelde böyle fırsatlar karşımıza çıkmıyor. Bu imkanı bize sağladığınızı öğrendiğimizde de bu gün işten kaçıp buraya geldik. Mehpare Hanım da çok destekliyor sizin organizasyonunuzu. Teşekkür ederiz. Özellikle işverenler tarafından bize bu tip talepler geliyor ve aldığımız bu eğitimle bu taleplerin neler olduğunu daha iyi algılamış bulunuyoruz. Projeyi çizerken buna göre tasarım yapma ve işverenle bunun üzerine konuşma ihtimalimiz daha çok arttı. Sertifikalar bizim içın bilinmeyen kavramlardı artık daha bilerek konuşabileceğiz." dedi.

Yoğun ve yorucu programın sonunda eğitimi başarıyla tamamlayan 70 sektör profesyoneli sertifikalarını www.yesilrapido.com adresinden ulaşılabilir.

Eğitime kimler katılabilir?

'Yeşil Rapido' - LEED Eğitimlerine; mimar, mu?hendis, peyzaj mimarı, iç mimar, şehir plancısı v.b mesleki disiplinlerden profesyoneller katılabilir. Başvurular http://yesilrapido.com/kayit-formu.php adresindeki formu doldurularak yapılabilir. Başvurular belli kriterlere göre değerlendirilerek seçim yapılıyor. Özellikle ekolojik yapı ve yerleşimler konusunda kendini geliştirmek isteyen kişilere öncelik tanınıyor.

2014 Yılı Yeşil Rapido Etkinlik Takvimi

Bundan sonraki 'Yeşil Rapido' eğitimleri, 2014 yılı içerisinde üç etkinlikle yine YEM'de gerçekleşecek. 21 Mart 2014 (22 Mart Du?nya Su Gu?nu?), 5 Haziran 2014 (Dünya Çevre Günü), 26 Eylül 2014 (Du?nya Yeşil Binalar Haftası)etkinliklerin tarihleri özellikle ülkemizde de kutlanan çevre konulu günlere dikkat çekmek amacıyla seçildi.

Yorum yaz...