Bir pet şişe, biraz su, biraz çamaşır suyu… İşte size gün boyu devam eden “ücretsiz aydınlatma!”

Bir pet şişe, biraz su, biraz çamaşır suyu… İşte size gün boyu devam eden “ücretsiz aydınlatma!” 2015’e kadar 1 milyon ev bu ışık kaynağıyla tanışacak!

Filipinler’de başlayan ve 28 bin eve ulaşan bedava ışık projesi, bir pet şişeye doldurulan “çamaşır suyu” ve “su” sayesinde gün boyu devam eden ücretsiz “aydınlatma” fikrinden oluşuyor.

2002 yılında Brezilya’da Alfredo Moser tarafından keşfedilen fikir, oldukça basit bir donanım, sıfıra yakın masrafla “sürekli ışık kaynağı” yaratmayı hedefliyor.

Pet şişeler evlerin çatısına açılan bir delikten içeriye yerleştiriliyor ve bir saat süren montajın sonunda ev sakinleri “sonsuz” ışık kaynağıyla tanışıyorlar.

Çamaşır suyu plastik şişede yosun oluşmasını engellerken, çöpten toplanan şişe 5 yıl boyunca ışık yaymaya devam ediyor. Üstelik yayılan bu ışık “doğal güneş ışığı” formunda ve toplamda 60 Watt güce sahip.

Filipinler bu projede başı çekiyor. Çünkü elektriğin oldukça pahalı olduğu ve bu gideri karşılamakta güçlük çeken gecekondu mahallelerinde “ışık” gerçek bir ihtiyaç. Hava şartları nedeniyle kapalı, penceresiz olan bu evlerde gündüz de “elektrik” kullanma ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılayamayanlar, gün boyunca karanlık bir evde yaşamak zorunda kalıyorlardı. Evlerinde çalışmak zorunda olanlar da, harcadıkları emekten tam bir verim alamıyorlardı. Ta ki “1 Litre Işık” projesiyle karşılaşana kadar.

Proje ilk kez Filipinli öğrenci Illac Diaz tarafından birkaç yıl önce başlatıldı ve kısa sürede uluslararası desteğin de sayesinde 28 bin eve ulaştı. Gönüllüler ve “My Shelter Vakfı” ile birlikte yürütülen proje sayesinde, güneşin cömert ışınları fakirlerin hayatını zenginleştirecek şekilde kullanılır oldu.

Cezaevi sakinlerinden, mahallenin en küçük çocuklarına kadar birçok kişiyi bu sosyal projeye dahil eden Vakıf gönüllüleri, 2015 yılına dek dört kıtada 1 milyon evi aydınlatmayı planlıyorlar.

Yorum yaz...