McDonald’s’ın ‘Sürdürülebilirlik Raporu’

McDonald’s’ın ‘Sürdürülebilirlik Raporu’, LACP Global Communication Competition’da 1. olarak Platin Ödül’e layık görüldü…

McDonald’s Türkiye’nin 2011-2012 yıllarındaki sürdürülebilir iş performansını özetleyen Sürdürülebilirlik Raporu, dünyanın en saygın bin 500’e yakın kuruluşunun raporlarının değerlendirildiği LACP Global Communication Competition’da 100 üzerinden 99 puan alarak 1. oldu ve Platin Ödül’e layık görüldü.

LACP tarafından İlk İzlenim, Genel Anlatım, Görsel Tasarım, Yaratıcılık, Mesaj Netliği ve Perceived Relevance kriterleri üzerinden değerlendirilen ve tam puan alan raporda McDonald’s, paydaşlarına fayda sağlamak üzere gerçekleştirdiği ekonomik, sosyal ve çevresel çalışmalarını bir bütünsellik içinde kamuoyuyla paylaşıyor.

‘Sürdürülebilir iş modelimizle değer yaratmaya devam edeceğiz’

Ödül ile ilgili bir açıklama yapan McDonald’s Genel Müdürü Dilek Dölek Başarır, “Tüm faaliyetlerimizde temel aldığımız global McDonald’s standartları ve Türkiye’deki rehberimiz Anadolu Grubu’nun çalışma ilkeleri doğrultusunda sürdürülebilir iş performansımızı ortaya koyduğumuz ilk raporumuzla aldığımız bu ödül, sürdürülebilir iş konusundaki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduğu için çok değerli. McDonald’s olarak kurulduğumuz günden bu yana işimizin sürdürülebilirliği için hem sosyal, hem de çevresel içerikli pek çok yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de sürdürülebilir iş modelimizle değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

15 bini aşkın istihdam

McDonald’s’ın başarısının temelinde şirket, işletmeciler ve tedarikçiler üçgeninde uzun vadeli ve karşılıklı kazan kazan felsefesine dayanan bir yapının kurulmuş olması yatıyor.

McDonald’s restoranlarında sunulan ürünlerin ve ambalaj malzemelerinin yüzde 98’i yerel olarak, Türkiye’deki tedarikçilerden temin ediliyor. McDonald’s’ın; tedarikçileri ile birlikte yarattığı yıllık iş hacmi 2012 yılında 95 milyon ABD Doları’nı buldu ve toplam istihdam 15 bin kişiyi geçti.

Tarladan çatala izlenebilirlik

McDonald’s’ta tüm ürünler, en taze ve ‘birinci sınıf’ malzemelerle hazırlanıyor. Ürünlerde kullanılan malzemeler; üretildiği tarladan ya da çiftlikten müşterinin tepsisinde sunulduğu ana kadar, her aşamasında izleniyor. Müşterilerin dengeli beslenmesi için onlara kendi kişisel beslenme ihtiyaçlarına uygun, yüksek kaliteli, lezzetli ürün alternatifleri sunuluyor.

En önemli unsur, çalışan memnuniyeti

McDonald’s; sosyal performansın en önemli unsurlarının başında, çalışanların ve misafirlerin sağlık, güvenlik ve mutluluğunu gözetmenin geldiğine inanıyor. McDonald’s; misafirlerini memnun etmenin yolunun, çalışanlarını memnun etmekten geçtiğini düşünüyor. Bu nedenle McDonald’s çalışanlarının memnuniyeti yakından izleniyor ve gelişimleri için yatırım yapılıyor. 2012 yılında restoran çalışanlarının memnuniyet oranı yüzde 88 olarak gerçekleşti. Raporlama döneminde eğitim alan çalışanlar yüzde 23 oranında artarken, toplam sağlanan eğitimler yüzde 33 oranında arttı. Misafirlerimizin sağlık ve güvenliği onların memnuniyetinin, McDonald’s’ın da çalışma yöntemlerinin temelini oluşturuyor.

Atıklardan geri dönüşüm en az yüzde 40

McDonald’s; çevresel etkilerini, enerji ve suyu verimli kullanarak ve atıklarını en doğru şekilde bertaraf ederek yönetiyor. McDonald’s restoranlarında alınan önlemler sayesinde; raporlama döneminde, hem elektrik, hem de su tüketimindeki artışlar restoran artış oranının ortalama yüzde 5 altında gerçekleşti. Restoranlarda kızartma amaçlı kullanılan yağın kalite ömrü ve gıda kodeksine göre limitleri dolduğunda geriye kalan kısmı toplandı. Yine ambalaj atıkları karşılığında lisanslı kuruluşun gerçekleştirdiği geri dönüşüm oranı yaklaşık yüzde 40 olarak gerçekleşti.

Artık tezgahta ürün bekleyip, satılmazsa, çöpe gitmiyor

Restoranlarda uygulamaya başlanan ve yeni üretim sistemi olan ‘Made For You’ sayesinde ise 2012’de ıskarta oranı yüzde 30 azaltıldı.

KSS çalışmalarına 1,5 milyon doların üzerinde kaynak aktarıldı

McDonald’s’ın sosyal performansının bir diğer ayağını da, başta McDonald’s Çocuk Vakfı olmak üzere toplum yararına yapılan çalışmalar oluşturuyor. McDonald’s olarak toplumun sorumlu bir üyesi, McDonald’s restoranları olarak ise bulunduğu bölgede iyi bir komşu olabilmek üzere, toplum yararına gerçekleşen projelerin içinde yer alınıyor. McDonald’s Çocuk Vakfı çalışmalarına aktarılan yaklaşık 1,5 milyon dolar kaynakla, bugüne dek 21 yerleşim merkezinde 150 binin üzerinde çocuğa fayda sağlandı. McDonald’s; ilköğretim derslikleri, aile odaları, hastane, hastane oyun alanları ve çocuk servisleri tefrişi projelerine ek olarak Sağlıklı Göz ve Eğitimde Başarı Projesi’ne de önümüzdeki dönemlerde devam etmeyi hedefliyor.

Türkiye’de McDonald’s

McDonald’s Türkiye’de Anadolu Grubu (Anadolu Endüstri Holding) çatısı altında faaliyet göstermektedir. McDonald’s, Türkiye’de 230’dan fazla restoranı ve 6000’e yakın çalışanı ile yılda 100 milyona yakın kişiye hizmet vermektedir. Sunduğu ürün ve hizmetlerin tamamına yakınını Türkiye’de üretim yapan tedarikçilerden temin eder. Örneğin; McDonald's restoranlarında tüketilen etlerin tamamı Pınar Et’ten, patatesleri Konya Şeker’den, süt ürünleri Danone’dan sağlanır. McDonald’s, Adana, Adapazarı, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova illerinde ve bu illere bağlı çeşitli ilçelerde faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda 444 62 62 numaralı Çağrı Merkezi'nden ulaşılan AloServis hizmeti ile pek çok yere, ürünlerini eve servis olarak ulaştırmaktadır. McDonald's restoranlarının yarısı kahvaltı servisi vermekte, alışveriş merkezleri dışında yer alan birçok restoran da 24 saat ya da gece 02:00'a ya da 03:00'a kadar hizmet vermektedir. 24 saat açık restoranlardaki kahvaltı servisi sabah saat 04:30’dan itibaren başlamakta ve sabah saat 11:00’a kadar sürmektedir.

Daima gıda güvenliğine sahip ürünlerin düzenli ve dengeli tüketilmesini teşvik eden McDonald’s, sağlıklı bir yaşamın aktif bir hayat tarzı ile desteklenmesi gerektiğine inanmaktadır. Bu amaçla tüm dünyada sporun en büyük destekçilerinin başında gelmektedir. FIFA ile Dünya Kupası, UEFA ile Avrupa Futbol Şampiyonası’nın destekçisidir. McDonald’s, tüm dünyada olimpiyatların en önde gelen sponsorlarından biri konumundadır. 1976 yılında Montreal’da başlayan McDonald’s’ın olimpiyat desteği her yıl artarak devam etmektedir.

McD Café

McCafé yaklaşık 20 yıl önce Avustralya’da doğmuş bir konsepttir. Amerika, Kosta Rika, Paraguay, Güney Afrika, El Salvador, İspanya, Ukrayna, Kanada ve Malezya dahil dünyada 32 ülkede 1300’den fazla restoranda faaliyet gösteren kahve zinciri McCafé, Türkiye’de McD Café adıyla hizmet vermektedir. McD Café, Türkiye’de 14 McDonald’s restoranında hizmet vermektedir. Ülkelere göre değişmekle beraber McCafe performansı bugün McDonald’s işinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmaktadır.

McD Café’lerde, espresso’dan capuccino’ya, flat white’dan americano’ya, latte’den Türk kahvesine, frappe’den smoothie’ye kadar, birçok sıcak ve soğuk içecek seçeneklerinin yanında birbirinden lezzetli kek, kurabiye, muffin gibi damak zevkine hitap eden yiyecekler de bulunmaktadır. McD Café’de içilen her bir kahve için özenle seçilmiş, kusursuz yüzde 100 Arabica kahve çekirdekleri kullanılıp, kahveler daha sonra deneyimli ekipler tarafından mükemmel kıvam, aroma ve sıcaklık dengesi yaratılarak hazırlanmaktadır.

McDonald’s Çocuk Vakfı hakkında

McDonald’s Çocuk Vakfı 1999 yılında, çocukların sağlığı ve mutluluğu için doğrudan yarar sağlayacak projeler yaratmak, geliştirmek ve desteklemek amacıyla kuruldu. Bugüne kadar Türkiye’de 29 sağlık kuruluşu ve 24 farklı il ve yerleşim merkezinde 45 proje gerçekleştirdi. Vakıf projeleri ile 150 binin üzerinde çocuğa ulaşarak 1,5 milyon doların üzerinde kaynak aktardı.

McDonald’s Çocuk Vakfı Adana, Afyon, Ankara, Bolu, Çanakkale, Çorlu, Aydın, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Trabzon ve Van’daki hastanelerde gerçekleştirdiği tefriş projeleri ile daha olumlu fiziki şartlar yaratmayı ve böylelikle tedavi gören çocuklar ile refakatçilerinin bu süreyi daha mutlu geçirmelerini hedefliyor. McDonald’s Çocuk Vakfı bu projelerinin yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Adıyaman’da çocukların göz taramalarının yapıldığı “Sağlıklı Göz ve Eğitimde Başarı” projesini gerçekleştirdi. Aynı proje bu yılki öğrenim döneminde Batman’da devam ediyor.

McDonald’s Çocuk Vakfı 2012 yılında gerçekleştirilen Şişli Etfal Hastanesi Gelişimsel Pediatri Servisi’nin inşa ve teşrifi projesi ile RMHC’nin en prestijli ödüllerini kazandı. Şişli Etfal Hastanesi Gelişimsel Pediatri Servisi Projesi kendi kategorisinde ‘En İyi Proje’ ödülünü alırken, RMHC’nin en büyük ödülü olan Kim Hill seyirci ödülüne layık görüldü.

Yorum yaz...