Suyu yeniden düşünün...

Eco Friendly

Pet şişe ve içme suyu ilişkisi arasında o ayrılmaz bağ artık kopma noktasında. Öyle ki dünyada ve Türkiye’de içme suyu sağlayan firmaların “cam şişe” su üretimine (artan satış fiyatına sahip olsa da)  geçmeye başladıkları gözden kaçmıyor. Pet şişelerde bulunan Bisphenol A (BPA)  maddesinin göğüs kanserinden düşük sperm sayısına, diyabetten prostat kanserine kadar pek çok hastalığa neden olduğunu açıklayan bilim insanları, BPA’nın suya sızarak bu tehlikelere yol açtığına dikkat çekiyor. Plastik şişelerin insan sağlığına zararı boyutunun yanı sıra, her yıl tüketilen milyonlarca plastik şişe çevre için de tehlike yaratıyor.

İskandinav tasarım ürünü Retap, işte bu noktada karşımıza çıkıyor. Temiz musluk suyu ve cam şişede su tüketimini teşvik eden Retap cam su şişeleri, 300 ve 500 ml’lik boyutlarıyla hem sağlığı koruyor, hem de sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.  Firma yetkilileri, ürünün çıkış hikayesini ise şu sözlerle anlatıyor: “Retap fikri ilk önce okyanuslardaki plastik şişelerin yol açtığı “plastik adalar” ile ilgili yazılar okuduktan sonra ortaya çıktı. 2009 yılında Kopenhag’da düzenlenen iklim buluşması ile birlikte şişe suyunun çevrede yarattığı negatif etki hakkında daha çok bilgilendik. Bir şeyler yapılması gerektiğini hissettik ve böylece özellikle musluk suyu içmek için bir ürün tasarlamayı kafamıza koyduk” 

Yeniden kullanıma uygun Retap şişeleri, gerek tasarımı gerekse üretim şekliyle dikkat çekiyor. Borisilikat camdan üretilen ve  BPA içermeyen Retap şişeler, bakteri çoğalmasını engelleyen pürüzsüz bir yüzeye sahip. İskandinav tasarımının inceliğini de barındıran Retap şişeler, aynı zamanda 2011 yılı Red Dot Tasarım Ödülü sahibi olmasıyla da dikkat çekiyor. Şişe ve kapakları bulaşık makinesinde yıkanmaya elverişli olan Retap su şişeleri, yeniden kullanım imkanı sağlaması, BPA içermemesi ve özellikle bireylerden kurumlara kadar herkesin sağlık ve çevre dostu bir yaklaşımla su tüketimini “yeniden” düşünmesini sağlıyor. 

http://www.retap.dk/home

Yorum yaz...