Greenpeace: Yasaklı GDO’ların Analiz Edilemediğinin Yeni Belgesi

Greenpeace’in bugün yayımladığı araştırma sonuçları, Türkiye’de yasaklı olan belli başlı GDO’ların listesi ve bunların kaç tanesinin, Bakanlığın hangi laboratuvarlarında test edilebildiğini listeliyor. Çıkan sonuca göre, yasak olan GDO’ların tümünü analiz edebilen tek bir laboratuvar yok.

İstanbul Greenpeace’in dün yayımlanan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı laboratuvarların GDO analizi konusunda yetersiz olduğunu gösteren raporuna bugün Bakanlık’tan yanıt geldi. Greenpeace ise, Bakanlık laboratuvarlarının röntgenini çeken yeni bir araştırma daha yayımlayarak, bu konuda Bakanlığın yetersizliğini bir kez daha ortaya koydu.

Araştırmada, Türkiye’de yasaklı olan belli başlı GDO’ların listesi ve bunların kaç tanesinin, Bakanlığın hangi laboratuvarında test edilebildiği, akreditasyon bilgileriyle birlikte listeleniyor. Çıkan tabloya göre, Türkiye’de yasaklı olan tüm türleri inceleyebilen tek bir laboratuvar bile bulunmuyor.

Bakanlığın bugün yayımlanan açıklamasında 4 tane akredite, 3 tane ise özel laboratuvarın kimliklendirme ve miktar analizi yapabildiğini ifade ediyor ancak bunların izinli GDO’ları mı, yoksa yasaklı olanları mı analiz edebildiğine değinilmiyor.

Tespit edemezseniz engelleyemezsiniz

Bakanlığın aslında Greenpeace’in raporunu doğruladığını ifade eden Greenpeace Gıda ve Tarım Kampanyası Yöneticisi Tarık Nejat Dinç, “Dün yayımladığımız rapordaki tabloda biz de Bakanlığa bağlı 4 laboratuvarın izinli GDO’ları analiz edebildiğini açıklamıştık. Ancak Bakanlığın cesaret edemediği ve halkın asıl merak ettiği şey, Türkiye’de yasaklı olan GDOların kaç laboratuvarda test edilebildiği. Yasaklı GDO’ların listesi ve laboratuvarların akreditasyon bilgilerini karşılaştırdığımızda, Türkiye’de tüm yasaklı GDO’ları analiz edebilen bir tane bile laboratuvar olmadığı gerçeğiyle yüzleştik. Bu, bizim için de şoke edici bir bulguydu. Eğer yasak olan bir nesneyi tanımlayamazsanız, onu tespit edemezsiniz, dolayısıyla engelleyemezsiniz. Bu yapıyla Bakanlığın yönetmelik değişikliğiyle uygulamaya soktuğu % 0,9 eşik değerini ölçebilme imkanı ortadan kalkıyor. GDO’lar konusunda derin denetim zafiyeti yaşayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda yapması gereken, denetim boşluklarını daha da derin hale getirecek yasal esnetmeler yapmak değil, tam tersine yasa ve yönetmelikleri bu zaafları giderecek şekilde sıkılaştırmaktır” dedi.

Biyogüvenlik Kurulu’nun tüm izinleri iptal etme yetkisi var

Greenpeace, bu tablo ışığında Biyogüvenlik Kurulunu da göreve çağırarak geçmişte izin vermiş olduğu tüm GDO’ların izinlerini kaldırmasını ve bunları yasaklamasını talep etti. Biyogüvenlik Kanunu'nun 11. Maddesi, Biyogüvenlik Kurulu'na, izleme raporlarına dayanarak kararın kısmen veya tamamen iptali ile yasaklama, toplatma, imha ve benzeri yaptırımlara ilişkin karar alma görev ve yetkisini veriyor.

Bir haftada 10 binin üzerinde imza

Bakanlığın gıdalarda binde 9’un altındaki GDO’lara ‘GDO bulaşanı’ adı altında izin vermesi üzerine Greenpeace’in başlattığı ‘Yemezler’ kampanyasında bir haftada 10.000’in üzerinde imza toplandı. Kampanyaya imza verenler, Bakanlığı bu düzenlemeyi geri çekmeye ve Türkiye’de GDO’ları tamamen yasaklamaya çağırıyor. İmza kampanyası yemezler.org adresi üzerinden yürütülüyor.

Yorum yaz...