Engeller İstanbul’da Aşıldı

Sürdürülebilir kalkınma hedefiyle geçen yıl başlatılan "Peugeot ile Engelsiz Yaşam" projesinin 2014 yılında ilk etkinliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNDP desteği ile bu yıl İstanbul Caddebostan sahilinde gerçekleştirildi

Engelli bireylerin sosyal yaşama entegre olmalarına destek olmak ve toplumda engelliler konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen engelli katılımcılar ile ünlü sanatçılara ev sahipliği yaptı.

Proje kapsamından düzenlenen gezi ve piknik organizasyonu sayesinde iki gün boyunca daha önce hiç gelmedikleri İstanbul’da keyifli zaman geçiren engelli sporcular, Ayasofya, Sultanahmet gibi tarihi yerleri gezerek, şehrin güzelliklerine tanıklık ettiler. İstanbul’un güzelliği karşısında oldukça etkilenen engelliler, bol bol fotoğraf çektirerek, bu keyifli anları ölümsüzleştirdiler.

Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi

“Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi” ile engelli bireylerin kendi çevrelerindeki sosyal yaşam seviyelerini arttırmak, sosyal hayata entegre olmalarına destek olmak, engellilik durumları hakkında toplum bilinci ve anlayışı geliştirmek ve konu hakkında duyarlılık oluşturmak hedefleniyor.

Öncelikle eğitim ve uyum sürecine ağırlık veren Peugeot, projenin bir diğer ayağı olarak farklı spor organizasyonları aracılığıyla engelleri aşmak yönünde adımlar atıyor. İlk olarak Peugeot, Boğaziçi Kıtalararası Yarışları'nda engelli yüzücüler kategorisinin destekçisi oldu. Peugeot ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himaye ettiği Ankara Engelsiz Filmler Festivali’ne ulaşım desteği de verdi. Proje kapsamında ayrıca Peugeot çalışanları ve bayilerinden oluşan gönüllüler, farklı engelli gruplarıyla "Dalmak Özgürlüktür" etkinliği çerçevesinde bir araya geldiler. Peugeot çalışanlarından oluşan Peugeot takımı ile İstanbul Maratonu’na katılan gönüllüler, TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) için koştular.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNDP–Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen Proje, ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2013 Gladyatörleri’nde “Jüri Özel Ödülü”ne ve Gönülden Ödüller Yarışması’nda 2013’ün “En Başarılı Gönüllülük Projesi Ödülü”ne layık görüldü. Proje ayrıca, New York‘ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi ve 2013 Eylül ayında projenin sunumu gerçekleşti. Proje son olarak Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri “Kurumsal Sorumluluk” kategorisinde ödül kazandı.

Yorum yaz...