En çevreci moda burada!

Chantal Heybe

Türkiye’de kadın istihdamının ve geri dönüşümün önemi üzerinde denemeler yaparak Ayvalık’ta yerel bir kalkınma projesi olarak hayata geçirilen “çöp (m) adam” projesi, ambalaj atıklarını yaratıcı, farklı, estetik ve benzersiz şekilde kullanıp, satışa sunuyor.

Unilever Türkiye ana sponsorluğu ve Sabancı Üniversitesi desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında ambalaj atıklarından çanta ve cüzdan gibi ürünler tasarlanıyor. Tamamen atık malzemeden ve hayatları boyunca düzenli geliri olmamış ev kadınları tarafından üretilen ürünler tek ve sahibine özel olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Çöp(m)adam logosu taşıyan her ürününün içerisinde, projeyi anlatan ve o ürünün kimin tarafından yapıldığını belirten bir karne bulunuyor. Bu karne aynı zamanda ürünün tasarımcısı ve yaratıcısının size özel imzaladığı bir sertifika niteliği taşıyor.

Tüketim kültürünün baş tacı “moda” sektöründe sürdürülebilirlik tartışmaları ve çalışmaları devam ederken karşımıza çıkan çöp (m)adam ürünleri, modayı takip ederken çevresel duyarlılığı da es geçmememizi sağlıyor. Hem geri dönüşüm ve çevrenin korunmasında bir adım atmak hem de kadın istihdamını desteklemek için iyi bir sebep sunan projenin internet sitesinde yer alan ifadeler, çöp (m) adam ürünlerine sahip çıkmak için yeterli görünüyor: “Biz sadece ürün satmıyoruz, dünyanın geleceği için pozitif etkiye sahip olan bir değer katıyoruz. Adil ticaret yapıyoruz. Bizim amacımız, mevcut ticari ortamda olduğunun aksine çalışanları ve çevreyi istismar etmeden  yüksek kaliteli ürün üretmek.” Balıkesir Ayvalık ve Diyarbakır’daki üretim atölyelerinde üretilen çöp(m)adam ürünlerine ayrıca Morhipo ve WWF/Panda Dükkan online alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Değerli olanın ne olduğunu sorgularken, Türkiye’de kadın istihdamının ve geri dönüşümün önemi üzerinde denemeler yaparak Ayvalık’ta yerel bir kalkınma projesi olarak hayata geçirilen “Çöp(m)adam”, ambalaj atıklarını yaratıcı, farklı, estetik ve benzersiz şekilde kullanıp, satışa sunmayı hedefliyor.

Günlük hayatımızda sürekli kullandığımız ürünlerin hiç düşünmeden çöpe attığımız ambalajlarından, hayatları boyunca düzenli gelire sahip olmamış kadınlar tarafından üretilen çöp(m)adam ürünlerini hepsi özgün ve benzersiz bir tasarıma sahip olup, üreten çöp(m)adam tarafından imzalanmıştır.

Bu yazıyı okumak için geçireceğiniz 10 dakika içerisinde dünya çapında 5.000.000 ton çöp üretiliyor olacak. Konu çevrenin korunmasına gelince, bizim için dünyamız ile sürdürülebilir şekilde yaşamaktan daha önemli hiçbirşey yok. Biri iş hayatında, diğeri akademik camiada, her zaman sosyal sorumluluk ilkeleri çerçevesinde hareket eden Unilever Türkiye A.Ş. ve Sabancı Üniversitesi, kadın işsizliğinden çevrenin korunmasına kadar çok farklı iki amaca hizmet eden ve Türkiye’nin iki önemli toplumsal sorununa çözüm üretmeyi amaçlayan toplum merkezli bu projeye destek olmaya karar verdiler. Sponsorlarının iş ve sürdürülebilirlik hedefleri ile tam uyum sağlarken, önemli sorunlara anlamlı çözümler üretmeyi hedefleyen Çöp(m)adam projesi ile, Unilever Türkiye ve Sabancı Üniversitesi, son iki yıldır dünyamiza daha etkin katkı sağlamak için güçlerini birleştirmiş durumda.

Yorum yaz...