LEGO, Çocuklardan Çok Parayı Düşünüyor

Greenpeace bugün İngilitere LEGOLAND’de gerçekleştirdiği eylemle LEGO’ya karşı dünya çapında yeni bir kampanya başlattı. Greenpeace, LEGO’yu oyuncaklarının üzerinden Shell’in logosunu kaldırmaya çağırıyor çünkü Shell’in Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol arama çalışmaları bölgenin doğası ve dünyanın iklimi için tehdit oluşturuyor. Kampanyada, Shell’in, tehlikeli petrol arama çalışmaları üzerindeki tartışmaları bastırmak için LEGO’yu kullandığı vurgulanıyor.

Greenpeace eylemi bu sabah Londra’daki LEGOLAND’de gerçekleşti. LEGO’nun Shell’le anlaşmasına karşı LEGO mini-figürleri popüler oyun parkının dört bir yanında protesto pankartı taşıdı. Mini-protestocular Londra’nın Big Ben saat kulesinden Paris’in Eyfel kulesine ve Brezilya’da bulunan bir Dünya Kupası Futbol stadyumuna kadar her yerde “Kuzey Kutbu’nu Kurtar” ve “Shell’’i bloke et” yazan mini-pankartlar astılar. LEGOLAND içindeki eylemler, bugün tüm gün boyunca devam edecek. Bugün eylemle birlikte başlattığı kampanyasında açıklanan yeni raporda Greenpeace LEGO’yu, çevreye ve çocukların geleceğine karşı olan sorumluluğundan çok satışlarını önemsemekle suçluyor.

Küresel ısınmanın dünyadaki tüm çocukların karşı karşıya kaldığı büyük bir ortak tehdit olduğunu vurgulayan Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Çağrı Özütürk, “Shell LEGO’nun büyüsünü çalarak buradaki rolünü gizlemeye çalışıyor. İmajını temizlemek ve el değmemiş Kuzey Kutbu’nu petrol için yağmalama planlarını insanların odağından kaldırmak adına LEGO’yu kullanıyor. Çocukların oyuncak sevgisinden faydalanarak, hak etmediği şekilde bir hayat boyu sadakat oluşturmaya çalışıyor. LEGO’nun bu anlaşmayı sonlandırmasının vakti geldi. LEGO’yu Shell’den tamamen vazgeçerek Kuzey Buz Denizi’ni korumaya ve çocuklar için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Şirketler, çocukların hassas psikolojilerinden reklam amaçlı yararlanabilir

Harvard Tıp Okulu psikoloğu ve Consuming Kids: The Hostile Takeover of Childhood adlı kitabın yazarı Susan Linn, “Çocukluk döneminde hayat boyu süren kuvvetli duygusal bağlar oluşur ve şirketler bunu çok iyi bilirler. Çocuklara yönelik reklamlar yeterince kötü ancak onların favori oyuncaklarında markalaştırma yapılması, Shell gibi şirketlerin çocuklarla beraber zaman geçirmesine ve çocukların algısında bağdaştırmaya neden oluyor. Çocukların kendi fikirlerini keşfedebilmeleri ve kendi dünya görüşlerini oluşturabilmeleri gibi birçok sebepten ötürü oyunları markalardan korumalıyız” dedi.

Kuzey Buz Deniz’inin hassas tabiatında olası bir petrol sızıntısının olağanüstü bir felakete yol açabileceğini açıklayan Özütürk, “Çocuklar, Kuzey Buz Denizi’ni ve hayatları Kuzey Kutbu’ndaki buzullara bağlı olan kutup ayılarını, boynuzlu balinaları ve deniz aygırları gibi eşsiz vahşi yaşamı seviyorlar. Üstelik Shell’in o bölgede petrole ulaşabilmesinin tek sebebi küresel ısınmanın buzları eritmesi” dedi.

Greenpeace, eylemle birlikte başlattığı kampanyada, daha önce ‘Kuzey Kutbu’nu Koru’ kampanyasına şu ana kadar dünya çapında destek veren 5 milyonun üzerinde destekçiyi ve binlerce insanı yaratıcı eylem yapmak için harekete geçirmeyi planlıyor. İmza kampanyası hakkında daha detaylı bilgiyi http://www.LEGOblockshell.org sitesini ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Shell’in LEGO promosyonu satışlarını 7.5% değerinde arttırdı

2012’den bu yana çevre kuruluşları Shell’in Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarını ağır şekilde eleştiriyor. Aynı süre içerisinde Shell, LEGO’nun dünya çapındaki satışlarına büyük katkı sağladı. Shell’in 26 ülkedeki petrol istasyonlarında Shell damgalı 16 milyon LEGO satıldı ve dağıtıldı.

Shell’in halkla ilişkiler şirketi en son yapılan iki senelik anlaşmanın 116 $ milyon değerinde olduğunu ve promosyon sürecinde Shell’in dünya çapındaki satışlarında %7,5’lik bir artış olduğunu belirtti. LEGO, Shell’le yapılan bu promosyonun bu sene de devam etmesi için anlaştıklarını Greenpeace’e doğruladı.

Yorum yaz...