​Solar Impulse, Büyük Okyanus’u Güneş Enerjisiyle Geçerek Rekor Kırdı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve bu alanda çığır açmak üzere dünya turuna 9 Mart’ta Abu Dabi’den başlayan Solar Impulse, macerasının en zorlu etabını başarıyla tamamladı. 28 Haziran’da Japonya’nın Nagoya kentinden havalanan uçak 5 gün 5 gece havada kalarak Büyük Okyanus’u geçmeyi başardı ve 3 Temmuz’da Hawaii’ye başarıyla iniş yaptı.

Tam olarak 118 saat havada kalarak Büyük Okyanus’u tek seferde geçen ilk güneş enerjili araç olan Solar Impulse, bu alanda bir dünya rekorunu elde ederek tarihe geçti. Solar Impulse’ın mucidi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve André Borschberg de bu uçuşu başarıyla tamamlayan ilk pilotlar olarak tarihteki yerini aldı.

Solar Impulse’ın rekoruna Brisa desteği

Türkiye’den sadece Sabancı Grubu şirketlerinden Brisa’nın eşlik ettiği Solar Impulse, 9 Mart’ta çıktığı dünya seyahatinde toplamda 12 etabı tamamlayarak yolculuğun başladığı Abu Dabi’ye dönecek. En zorlu etap olan Büyük Okyanus’un aşılmasından sonra Kuzey Amerika’nın geçilmesi ve Atlas Okyanusu uçuşu başlayacak. Yolculuğun geleceğini tasarlama vizyonuyla değer üreten Türkiye’nin lider ve Avrupa’nın 7’nci büyük lastik üretici Brisa, insanlık tarihine önemli bir kilometre taşı olarak geçecek Solar Impulse programında, Türkiye’den ilk ve tek temsilci olarak yer alıyor.

Yorum yaz...