​Greenpeace Eylemcileri 24 saattir Shell Gemisini Bloke Ediyor, Eylem Devam Ediyor.

30 Temmuz, 2015, Portland, USA – Greenpeace ABD eylemcileri, Çarşamba günü sabah saatlerinde Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkmak üzere olan Shell’e ait MSV Fennica buz kıran gemisine karşı durdurma eylemine başladı. Portland’daki St. John köprüsünden halatla inerek geminin yolunu kesen ve bu sayede Kuzey Kutbu’na doğru harekete geçmesini önleyen 26 eylemcinin halatta günlerce durabilecek kadar malzemesi bulunuyor. MSV Fennica gemisi ve içinde bulunan ekipman Chukchi Denizi’nde bulunan sondaj alanına gelmeden Shell petrol sondaj faaliyetlerine başlayamaz.

Eyleme kanocular denizden destek verdi. Bütün gün boyunca, sosyal medyadan eylemciler, yüzlerce kişiyle beraber Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’yı Kuzey Kutbu’nu koruması için Shell’e hayır demeye çağırdı.

Halatta duran eylemcilerden biri olan Georgia Hirsty, “Etkili doğrudan eylem ve güçlü insanlara doğruları söylediğimiz olağanüstü bir gün sona eriyor. Kanocular denizden, yerel eylemciler karadan ve Greenpeace eylemcileri havadan Shell’in Fennica gemisine geçit vermedi. Bütün dünyadan bu mücadeleye katılan herkesle bir dayanışma hissediyorum. Tırmanışçı doslarım gibi, konuşmak için uzak olsalar da açtıkları pankartlar ve bayraklarla ne dedikleri net: Petrol şirketlerini Kuzey Kutbu’ndan uzak durmaya çağırıyorlar” dedi.

Tepki büyüyor.

Greenpeace, 11 Temmuz’da Türkiye’nin sekiz şehrinde “Shell Kendine Gel” etkinlikleri düzenledi. Adana, Ankara, Hatay, İstanbul, İzmir, Manisa, Mersin ve Yalova’da gerçekleşen etkinliklerde petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’ndan uzak durmasını talep eden her yaştan katılımcılar, “Shell’i Durdur” ve “Kuzey Kutbu’nu Kurtar” yazan dev pankartlar boyadı. Türkiye’de yapılan eylem dünyanın dört bir yanında Kuzey Kutbu’nu Shell gibi petrol şirketlerinden kurtarmak için başlayan hareketin bir parçası. Kanada, İsviçre, Almanya, İspanya, Hollanda, Danimarka, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde yapılan eylemler sürüyor.

Shell, Kuzey Kutbu’nu riske atmaktan vazgeçmiyor.

Mayıs ayında, Başkan Obama, Shell’e Alaska Kuzey Buz Denizi’nde petrol sondaj için ilk izni verdi. Bu zamandan beri, Shell’in iki sondaj platformu düzenli denetimlerinde geçer not alamadı. Shell’in geçmiş Kuzey Kutbu petrol sondaj denemeleri sondaj platformu Kulluk’un karaya vurması gibi kazalar ve skandallarla son bulmuştu. Kuzey Kutbu’nun sert iklim koşulları, bölgede yapılacak petrol sondaj çalışmalarını çok riskli bir hale getiriyor. ABD hükümeti bu planlar için olası bir petrol sızıntısı ihtimalini %75 [1] olarak veriyor. Bilim insanları, Kuzey Kutbu’nda gerçekleşecek bir petrol sızıntını temizlemenin imkansız olacağını söylüyor [2].

Greenpeace, son üç yıldır, Kuzey Kutbu’nu koruma alanı ilan etmek için küresel bir kampanya yürütüyor. Bu çağrı, Kuzey Kutbu’nun narin tabiatını ve orada bulunan endemik hayatın petrol sondajından ve endüstriyel balıkçılıktan korunmasını talep ediyor. Bu küresel harekete bügüne kadar 7 milyondan fazla kişi katıldı ve Desmond Tutu, Emma Thompson ve Paul McCartney gibi 1000’den fazla isim Kuzey Kutbu Deklarasyonu’nu imzaladı.

Yorum yaz...