İçi Dışı Yeşil Bir Ofis

8-12 Sur Parc yeşil ofis

2009 yılında Maisons Alfort, Paris’te inşa edilen 8-12 Sur Parc yeşil ofis, Fransa’da ilk BREEAM Avrupa Ofis sertifikası almayı başaran yapı olma özelliğine sahip. 12 bin metrekarelik yeşil ofis, bulunduğu konum gereği toplu taşımaya yakınlığı ve çevresindeki peyzaj sayesinde beğeni topluyor.

Yüksek Kaliteli Çevre (Haute Qualité Environnementale, HQE) ve Yükek Performanslı Enerji (Très Haute Performance Energétique, THPE) sertfika kriterlerine uygun şekilde hayata geçirilen proje, dünya yapı sektöründe yaşanan sürdürülebilirlik dönüşümüne örnek bir proje niteliğinde.

Tasarım, bölgede yer alan meydan ve okul yapılarına uyumluluk gözetilerek geliştirildi. Okul yapıları 1930’larda yapılmış olmasından dolayı bölgede simgesel bir anlam taşımaları ve tarihi yapılar olarak korunlamarı proje tasarımında etkili öğeler oldular.

Fransız mimarlık ofisi Nex Architects’ten Philippe Aucagos, artık bütün projeleri yeşil yapı standartlarına uygun olarak gerçekleştirdiklerini, bu konuda müşterilerinden çok fazla talep aldıklarını belirtiyor.

Nex Architectes

Projede hayata geçirilen yeşil uygulamalar, Fransa’da ilk defa bir yapının üç çevreci sertifikaya sahip olmasını sağladı. Bu özelliklerin başında %25 oranında karbon emisyonunun düşürülmesi, verimli inşaat yönetimi, esnek ofis yapısı, kullanıcı kontrollü aydınlatma ve ısıtma, kullanıcı dostu çevre düzenlemesi, geliyor ve su kullanımında yılda %33 oranında tasarruf sağlanması geliyor.

5 katlı ve 3 adet iç bahçeli olarak tasarlanan ofis yapısı, enerji, ısınma ve su ısıtma ihtiyaçlarını yerel jeotermal enerji kaynaklarından sağlıyor. Son teknoloji floresan aydınlatma elemanlarının ve sensörlerin kullanıldığı yapıda, iç mekan hava temizliği ters çatı sistemiyle sağlanıyor. Aynı zamanda havalandırma sistemlerinde kullanılan anti-alerjik filtreler, havada bulunan organik bileşenleri yok ederek iç hava kalitesini yükseltiyor. Yapıda akustik ve termal komfor cam, terracotta giydirme cephelerle ve mineralli yün yalıtım malzemesi ile sağlanıyor.

Su konusunda özellikle çok hassas davranılan projede yılda bin 628 metreküp su tasarrufu sağlandı. Bu değeri sağlamada katkısı bulunan uygulamalar arasında yeşil alanların sulanması için yağmur sularından yararlanılması ve sensörlü bataryalar geliyor.

Bölgede bulunan tren istasyonlarına yaklaşık onar dakika uzaklıkta bulunan projede aynı zamanda elektrikli araç ve bisiklet kullanımına teşvik olması amacıyla araç şarj istasyonları ve bisiklet park alanları yer alıyor.

KÜNYE
Mimar: Nex Architectes
Proje Sahibi ve Geliştiricisi: SERCIB
Konum: Maisons Alfort, Paris
Yıl: 2009

Yorum yaz...