​Greenpeace, Kaçkar Dağları’nda Zararlı Kimyasal Tespit Ettiğini Açıkladı

PFC’ler (perflorlu ve poliflorlu bileşikler) çeşitli endüstriler ve tüketici ürünlerinde kullanılmasının yanı sıra, doğa sporları sektörü tarafından giysi ve ekipmanlara su geçirmez ve kir tutmaz özellikleri kazandırmak için kullanılıyor. Ancak hava ve su yoluyla yayılan ve ıssız bölgelere bile ulaşabilen kalıcı ve zararlı PFC’lerin doğada çözülmesi yıllar sürüyor. Bazı PFC’ler üreme ve hormon sistemlerini etkileyip, zarar veriyor ve tümör büyümesine sebep olabiliyor.

Greenpeace ekiplerinin örnek topladıkları tüm ıssız bölgelerde zararlı kimyasal bulunduğunu vurgulayan Greenpeace Akdeniz Detox Kampanya Sorumlusu Ayşe Bereket, “Dünyanın en temiz ve ıssız noktalarında çözülmesi yıllar alan zararlı kimyasalların bulunması çok endişe verici. Doğa sporları (outdoor) için giysi ve ekipman üretip, doğa görselleri kullanarak satış yapan bu şirketlerin, bile bile kalıcı zararlı maddelerin doğaya yayılmasına sebep olmaları çok büyük bir çelişki. Bu şirketler, zararlı kimyasal kullanımı durdurmak yolunda gerçek ve inandırıcı adımlar atarak daha temiz bir doğa için öncülük etmelidir. Üretim süreçlerinde tüm PFC bileşiklerinin kullanımını tamamıyla sona erdirmek için kısa vadeli hedefler belirlemeli.”

Doğa sporları ürünleri şirketleri henüz Detox sözü vermedi

Geçtiğimiz yıllarda, Puma ve Adidas gibi 30’dan fazla moda markası, aralarında PFC’lerin de bulunduğu bazı zararlı kimyasalların kullanımına son vermeyi içeren ‘Detox Sözü’ verdi ve bu doğrultuda gerçek ve önemli adımlar attılar. Fjällräven, Paramo, Pyua, Rotauf ve R'ADYS gibi daha küçük outdoor markaların PFC içermeyen fonksiyonel ve hava şartlarına dayanıklı koleksiyonları bulunuyor. Buna karşın, The North Face, Columbia, Patagonia, Salewa ve Mammut gibi outdoor endüstrisinin öncü markaları PFC’leri kullanımı sonlandırmak için hiçbir ciddi sorumluluk almadılar.

Doğa severler, tırmanışçılar, kayakçılar ve yürüyüşçüler gibi doğa ve doğa sporları meraklılarından, kent sakinleri ve ailelere -doğal alanlarımızın geleceğini, kendi sağlığını ve çevreyi önemseyen herkes outdoor.imza.gp sitesine girerek Detox Outdoor Manifestosunu imzalayabilir ve doğa sporları giyim sektörüne tüm PFC’lerin kullanımdan kaldırmaları çağrımıza katılabilir.

Yorum yaz...