​Kordsa Global Birinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

2014 Sürdürülebilirlik Raporu’yla Kordsa Global, 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Türkiye’deki faaliyetlerinin etkilerini inceledi. GRI Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative) Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi’ne uygun hazırlanan rapor, GRI G4 Temel (Core) seviyesinde kaleme alındı.

İş süreçlerinde kârlılık, verimlilik gibi hedeflere ek olarak sürdürülebilirlik ekseninde projeler geliştiren Kordsa Global, çalışanları ve müşterilerinin de şirketin mevcut performansının değerlendirilmesinde raporda görüşlerine yer verdi.

Üç ana alanda Kordsa Global’in iş sonuçları incelendi

Kordsa Global 2014 Sürdürülebilirlik Raporu, üç ana alanda şirketin iş sonuçlarını sürdürülebilirlik açısından değerlendiriyor. Ekonomik performans bölümünde şirketin yatırımları, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları, malzeme ve hammadde yönetimi inceleniyor. Endonezya’daki ikinci fabrika açılışının vurgulandığı Ekonomik Performans bölümünde, inşaat ve kompozit pazarlarına yönelik yatırımlar, inşaat pazarı için geliştirilen Kratos Macro’nun üretim hattının açılması, İstanbul Teknopark’ta temelleri atılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımı gibi çalışmalar yer alıyor. Tekstil alanında 2013 ve 2014 yıllarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kordsa Global Ar-Ge Merkezi’nin birinci seçilmesi, inovasyon ve yeni ürünlere verilen değer ve bunun Türkiye’ye yansımaları da raporda vurgulanan unsurlar arasında.

Raporun Sosyal Performans bölümünde iş gücüne yönelik çalışmalar inceleniyor. Etik, uyum ve insan kaynaklarına yönelik yönetim yaklaşımı, raporda detaylarıyla yer alıyor. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılan risk çalışmaları, koruyucu önlemler ve tüm Kordsa Global tesislerinde yaygınlaşmış kazasızlık hedefi Sürdürülebilirlik Raporu’nda paylaşılıyor. Çeşitlilik ve kadın çalışanlara yönelik fırsat eşitliği çalışmaları da raporun sosyal etki kısmında altı çizilen çalışmalar arasında yer alıyor.

Kordsa Global, bir yılda atık suyun %25’ini geri kazandı

Sürdürülebilirlik Raporu’nda, Kordsa Global’in çevresel performans değerlendirmesine de yer veriliyor. Üretimde çevre yönetimini operasyonel öncelikleri arasında birinci sırada tutan şirketin enerji, atık ve emisyon yönetimi faaliyetleri raporda detaylı şekilde inceleniyor. Kordsa Global’in bir yıl içinde buharda sağladığı %12 tasarruf ve elektrikte sağladığı %3 tasarrufun altı raporda çiziliyor. Atık Su Arıtımı Tesisi sayesinde, oluşan atık suyun en az %25’ini tekrar geri kazanıp şirket tarafından kullanıldığı raporda belirtiliyor. Atıktan yeni ürün elde ederek hem çevresel hem de ekonomik fayda yaratan Kordsa Global, resorsinol formaldehitsiz yeşil banyo projesiyle sektörde gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki inovasyona da raporda yer veriyor.

Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, Sürdürülebilirlik Raporu’nu şöyle değerlendirdi:

“Dünyanın lider lastik firmalarına 40 yılı aşkın süredir lastik güçlendirme malzemeleri sağlayan, sektöründe dünya lideri konumunda olan şirketimiz Kordsa Global’in ilk sürdürülebilirlik raporunu paydaşlarımızla paylaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana faaliyetlerimizin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini, Sabancı Grubu’nun Etik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk İlkeleri’ni temel alarak yönetiyoruz. Sürdürülebilirlik Raporumuzla ekonomik, sosyal ve çevresel alanda etkilerimizi yönetme konusunda attığımız iyileştirme amaçlı iyi uygulamalarımızın yanı sıra gelecek planlarımızı ve hedeflerimizi de sunuyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğunda yenilikçi teknolojileri kullanmaya, çalışanlarımız ve müşterilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımız için değer üretmeye ve çevre dostu projeler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Yorum yaz...