​Unilever Genç Girişimcileri Ödüllendiriyor

Yarışma, Birleşmiş Milletler’in 193 ülke ile birlikte imzaladığı “Küresel Hedefler”e odaklanıyor. Genç girişimciler, 17 global hedeften Unilever’in desteklediği 8 global hedef ile ilgili projeleriyle yarışacaklar. 18 Kasım’a kadar devam edecek olan yarışmada, 7 finaliste toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel danışmanlık hizmeti verilecek.

Aynı zamanda, 7 finalist arasından en başarılı projeye sahip genç girişimci belirlenerek ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’ 35 yaş ve altı genç girişimcilerin katılımıyla 18 Kasım’a kadar devam edecek. Yarışma Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikleri yok etme ve iklim değişikliği ile mücadele etme amacıyla 25 Eylül tarihinde 193 ülke ile birlikte imzaladığı Global Hedefler’e odaklanıyor. Genç girişimciler, 17 global hedefin Unilever tarafından desteklenen 8 hedefi ile ilgili fikirleri ve projeleriyle yarışmaya katılabiliyorlar. Bu hedefler kapsamında genç girişimciler; yoksulluğu ve açlığı sonlandırma, cinsiyet eşitliği, temiz su ve sağlık koşullarını iyileştirme, ulaşılabilir ve temiz enerji, iyi koşullarda çalışma ve ekonomik büyüme, sorumlu tüketim ve üretim, iklim değişikliklerinin etkileriyle mücadele etme ile ilgili fikirleriyle yarışacaklar.

Kazanana 200.000 Euro finansman ve rehberlik desteği

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilir Liderlik Enstitüsü ortaklığında ve Ashoka işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nde, finale kalmaya hak kazanan 7 proje 2016 Mart ayında kamuoyuna duyurulacak. 7 finaliste toplamda 200.000 Euro’yu aşan finansman desteği ve özel rehberlik hizmeti verilecek.

7 finalist arasından seçilecek en başarılı projeye sahip genç girişimci ise Galler Prensi Charles’ın himayesinde verilen Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak.

Unilever Türkiye’den genç girişimcilere yeni bir fırsat

2014’te 88 ülkeden 800’ün üzerinde genç girişimcinin başvurduğu yarışmada Türkiye, en çok proje başvuru yapılan ilk 5 ülkeden biri olmuştu. Bu sene de Unilever Türkiye, genç girişimcileri projeleriyle yarışmaya katılmaya davet ediyor ve yarışmaya katılan genç girişimcilere yepyeni bir fırsat daha sunuyor. 2016 Mart ayında global finalistlerin açıklanmasının ardından, Ashoka Türkiye işbirliğiyle Türkiye’den yapılan başvurular ayrıca incelenerek Türkiye finalistleri belirlenerek genç girişimcilere finansman desteği ve danışmanlık desteği verilecek.

Geçtiğimiz sene, Honduras’lı Daniel Yu, “ReliefWatch: Impact Meets Data” projesiyle ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün yanı sıra 50.000 Euro’luk büyük ödülü almaya hak kazanmıştı.

Yorum yaz...