​Prontotour’dan Doğa İçin Yeşil Adım...

Turizmin toplum ve çevreye olumsuz etkilerini azaltmak, dünya turizminin sürdürülebilir gelişimini devam ettirebilmek adına faaliyetlerde bulunan Prontotour, hazırlattığı 30.000 adet bagaj etiketiyle, seyahatler sırasında oluşan karbon ayak izlerini en aza indirmeyi amaçlıyor. Bugüne kadar 10.000 adet dağıtılan etiketlerin içerisinde, mevsimine göre açan 12 çeşit kır çiçeği ve mavi ladin ağacı tohumu bulunuyor. Seyahatseverlerin yaptıkları yolculuktan sonra bagaj etiketlerini atmayıp, toprağa ekmeleri karbon ayak izini azaltmak için yeterli oluyor. Prontotour, ayrıca www.karbonayakiziniziazaltin.com sitesiyle seyahatseverleri konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi yapıyor.

Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin konuyla ilgili olarak: “ Turizm, doğayla birebir ilişkisi olan sektörlerin başında geliyor. Bu yüzden de doğanın yok olması demek, turizmin yok olması anlamına geliyor. Biz de Prontotour olarak turizmin doğaya olan olumsuz etkilerini nasıl azaltırız diye düşündük. Karbon ayak izi konusu belki de çok az kişinin haberdar olduğu bir konu. Bu yüzden ürettiğimiz bagaj etiketlerimizin içerisine tohumlar koyarak, konuyla alakalı da bilgilendirici mesajlar ekledik. Başta seyahatseverlerin ilgisini çekmese de konunun içeriğini öğrendiklerinde ilgileri artıyor. Hatta fazladan bagaj etiketleri alarak bahçelerine de ekmek isteyenler oldu.” dedi.

Turizm Global Etik İlkeler Bildirgesi’ne imza atan tek tur operatörü olan Prontotour, doğaya ve çevreye olan duyarlılığına seyahatseverleri de ortak ediyor.

Yorum yaz...