Küçük Adımlar, Büyük Sonuçlar...

Koşmak

Hareketli olun! Arabayla gidip gelmek yerine yürüyün, bisiklete, otobüse ya da metroya binin. Hem formunuzu korumuş olur hem de trafik, hava kirliliği, gürültü ve kazaların azalmasına yardımcı olursunuz.

Ufak bir işiniz mi çıktı?
Motor soğuksa arabalar kısa güzergahlarda çevreyi daha çok kirletir. Arabaya binmek yerine yürüyün ya da bisiklete binin.

Arabanızın düzenli kontrollerini ihmal etmeyin. Arabalarınızdan yayılan emisyonu düzenli olarak ölçtürün.Hava kirliliğini azaltan katalitik konvertör, düzenli bakım gerektirir.

İşe mi gidiyorsunuz? Kendi arabanızı almak yerine başka kimselerle aynı arabaya binin ya da toplu taşıma araçlarını kullanın. Eğer arabanızla gidiyorsanız hangi arkadaşlarınızın size yakın yerlerde oturduğunu öğrenip onlara aynı arabaya binmeyi önerin.

Yeni bir araba almadan önce iyice düşünün.
Yalnızca haftasonları için bir araba bulundurmaktansa alternatif ulaşım araçlarını kullanmak daha çok işe yarayacaktır. Bisiklet sera gazlarına ya da hava kirliliğine sebep olmaz. Bu nedenle çevreyi en az kirleten ulaşım aracıdır.

Atıklarınızı geri dönüştürerek hava kirliliğini azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Cam, kağıt, pil, motor yağı ve teneke kutuları geri dönüştürürseniz, bu maddeler tekrar kullanılabilir. Bu sayede yakılacak olan çöpleri %70 oranında azaltmış olursunuz.

Çok sıcak günlerde arabanız yerine toplu taşıma araçlarını kullanın.
Arabanızın yaydığı emisyon güneş ışığı ve ısıyla etkileşime geçerek troposferik ozon gibi kirletici gazlar üretebilir. Kötü havanın ve foto kimyasal sisin başlıca nedeni budur ve solunum sorunlarına yol açabilir.

Su değerlidir! Dünya'daki tüm suların sadece %2,5'i tatlı su ve %97,5'i tuzlu sudur. Dünya'nın tatlı suyunun çoğu buzullarda ve kutuplardaki buz örtüsünde donmuş olarak bulunmaktadır. Donmamış su yeraltı suyunda bulunmakta olup, az bir miktar da nehir ve göllerde ya da havada bulunmaktadır. Su değerli bir kaynaktır o yüzden suyu sorumlu bir şekilde kullanın ve boşa harcamayın!

Musluğu kapatın! Dişlerinizi fırçalarken ya da traş olurken su israfı yapmazsanız her seferinde 10 litreye kadar su tasarruf edersiniz. Bir bardak su kullanın ve musluğu kapatarak sadece ihtiyacınız olduğu kadar su kullanın.

Meyve ve sebzeleri akan suyun altında değil, bir kase suyun içinde yıkayın. Böylece su tasarruf etmiş olursunuz. Daha sonra kalan suyla evdeki bitkileri sulayabilirsiniz.

Damlayan bir musluk saatte 1 litre su israf edilmesine sebep olabilir.
Bu bir haftada israf edilen su, koca bir küveti doldurmaya yetecek miktardadır! Su israf etmeyin, tasarruf edin!

Su harcamanızı takip etmek için evinize bir su sayacı yerleştirin.
Sayaçlı ev aletleri genellikle su harcamalarında daha tasarrufludur; ayrıca su masrafından da tasarruf edersiniz.

Susadınız mı?
Canınız soğuk su içmek istediğinde her defasında musluktan akan suyun soğumasını beklemek yerine bir sürahiyi musluk suyuyla doldurun ve buzdolabında saklayın.

Neden israf edesiniz?
Kahve ya da çay yaparken sadece ihtiyacınız olduğu kadar su kaynatın.

Banyo yapmaktansa kısa bir duş alın.
Suyun üçte birini kullanmış olursunuz! Ama dikkat edin; bu sadece duşlarınız en fazla 5 dakika sürerse geçerlidir. Öyleyse çabuk olun ve bir daha duş alışınızda süre tutmak için bir duş saati kullanın.

Yorum yaz...