“Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz!” İmza Kampanyası

Büyüyen bir su sorunumuz olduğunun farkındayız. İklim değişikliğinin şiddetlendirdiği kuraklık, su varlıklarının azalması, kirlenmesi gibi etkenler nedeniyle yakın bir gelecekte temel ihtiyaçlarımız için bile su bulmakta sıkıntı yaşamaya başlayacağız. Kalitesi düşen su hizmetleri, artan su faturaları, içme suyu ihtiyacımızı tamamen ambalajlı sulardan karşılamak zorunda bırakılmamız suyu parası olanın satın alabileceği bir meta haline getirirken büyük toplumsal adaletsizliklere de yol açıyor.

“Satılık su adaleti öldürür!”

Türkiye’nin pek çok ilinde şebeke suyunun fiyatı aydan aya artıyor. İstanbul’da su fiyatları son yedi yılda %135,5 arttı. Ankara’da su faturası bedeli 10 yılda % 500 arttı. Aylık su faturasına ödediğimiz kadar parayı damacana suyuna harcamak zorunda değiliz. Yakın bir gelecekte su fakiri bir ülke olacağımız söylenirken İBB’ye bağlı bir kamu iştirakı olan Hamidiye Su A.Ş. dünyanın 40’tan fazla ülkesine su satıp kârına kâr katıyor.

“Başka bir alternatif yok” diyenler yanılıyor.

Tüm canlıların eşit ve adil biçimde suya erişimini sağlayacak piyasa dışı kolektif çözümlerin olduğunu biliyoruz. Su, parası olanın satın alabileceği, şirketlerin para kazanabileceği, devletlerin gelir elde edebileceği bir meta değildir.

Bu talebi geniş kesimlere ulaştırmayı ve çok sayıda imza toplamayı hedefliyoruz. Bu kampanya ile nihai hedefimiz, suyu insan hakkı olmaktan çıkaran, suyun metalaşmasına ve ticarileşmesine olanak tanıyan yasal düzenlemelerin ortadan kaldırılması. Kampanyada toplanan imzalar 2016 yılı içerisinde; İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TBMM’ye iletilecek.

Yorum yaz...