Ormanlar Çift Taraflı Kullanılmış Kağıt Sever!

Bir yüzü kullanılmış A4 kağıtların çöpe atılması yerine, diğer yüzü de kullanılarak değerlendirilmesi, doğaya tahmin edilemeyecek katkı sağlıyor. Verimli kullanılarak tasarruf edilmiş 20 top kağıt, bir çam ağacını yok olmaktan kurtarıyor.

Üyelerine internetten yaptıkları alışveriş karşılığında para iadesi yapmak üzere Güçlü Kayral ve Tunç Buyurgan tarafından kurulan Avantajix.com sitesi, kullanıcılarının “para kazanmak ve tasarruf” üzerine fikirlerini paylaşacağı bir platform oluşturdu. Kullanıcıların yaratıcı ve ilham verici para kazanma ve tasarruf fikirleri, sahiplerine para kazandırdığı gibi, doğa ve toplumun yararına platformda paylaşılıyor.

Avantajix.com “Kullanıcı Fikirleri” platformunda önerilerini paylaşan D.Ç. adlı kullanıcı, çalıştığı ofiste tek tarafı kullanılmış kağıtları çöpe atmadıklarını, bunların arka taraflarını resmi olmayan işlerinde değerlendirdiklerini anlattı.

A4 ebadındaki bir kağıdın yaklaşık 5 gram olduğuna, 500 adetlik bir top kağıdın 2,5 kilogram ettiğine dikkati çeken D.Ç, işyerinde yılda ortalama 40 top kağıt tüketildiğini belirtti. Kullanıcı, yetişkin bir çam ağacından yaklaşık 50 kilogram, yani 20 top kağıt çıktığına işaret ederek, resmi olmayan işlerinde boş kağıt yerine tek tarafı kullanılmış kağıtları değerlendirmekle kağıt giderlerini yarı yarıya azalttıklarını, ayrıca yılda iki çam ağacını yok olmaktan kurtardıklarını kaydetti.

Bin ofisin aynı uygulamayı yapması halinde 2 bin ağaçlı bir orman kazanılacağının altını çizen Avantajix üyesi, iki tarafı kullanılmış kağıtların da çöpe atılmamasını, geri dönüşüme verilmesini önerdi. Avantajix üyesi, bundan sağlanacak bir diğer yararın “insanın kendi kendisiyle gurur duyması” olduğunu ifade etti.

Yorum yaz...