Öğrenciler Bir Şeyler Yapıyor

İTÜ Gönüllülük Kulübü

İTÜ Gönüllülük Kulübü, bu günlerde birçok projeye imza atıyor. Kıyı Köşe projesi ile maddi durumu yetersiz olan engelli insanların engellerini kaldırırken, Umut Okulu projesi ile yardıma ihtiyacı olan okullara malzeme götürüyor. 

Bir Başka Yol, Kıyı Köşe İTÜ, Hayalimi Paylaş gibi projelere imza atan İTÜ Gönüllülük Kulübü, birkaç gönüllü insanın istenildiğinde neler başarabileceğini kanıtlıyor. Türkiye’nin birçok ilinde etkinlikler düzenleyerek çalışmalarını sürdüren gönüllüler, özellikle çocuklar, engelliler ve maddi durumu iyi olmayan insanlara ulaşarak geleceğe biraz daha umutla bakmalarını sağlıyor. 

BİR BAŞKA YOL PROJESİ
Bir Başka Yol Projesi, İTÜ Gönüllülük Kulübü çatısı altında 6.senesini dolduran bir sosyal sorumluluk projesi. Proje kapsamında çeşitli maddi ve manevi olanaksızlıklar yüzünden dershaneye gidemeyip, YGS – LYS sürecinde bulunan lise son sınıf öğrencilerine çoğunluğu İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa yerleşkesinde olmak üzere çeşitli fakültelerde dersler veriliyor ve yapılan çalışmalarla öğrencilere derslerin işleyişiyle beraber sosyal sorumluluk bilinci aşılanmaya çalışılıyor. Proje tamamen gönüllülük esasına göre İTÜ’lü öğrenciler tarafından sistemleştirilmiş, işleyişinin ve derslerin yapılma planı bu gönüllü öğrenciler tarafından haftalık toplantılarla denetleniyor ve sürdürülmeye çalışılıyor. 

KIYI KÖŞE İTÜ
Gönüllülük Kulübü’nün projelerinden biri olan Kıyı Köşe İTÜ; İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki maddi durumu yetersiz ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olan engelli(ENGELSİZ) insanları akülü araç yardım kampanyası ile tekrardan aktif olarak hayata kazandırmayı hedefliyor. Proje ise şu şekilde işliyor; Kıyı Köşe İTÜ sponsorlara ait görselleri internet aracılığıyla (facebook, twitter) yayınlanıyor. Proje, sponsorun reklamı olabildiğince kişiye ulaştırılarak yapılıyor ve karşılığında engelli insanlara verilmek üzere akülü araç temin ediliyor. Sosyal medyada paylaşılan görseller beğeni ve paylaşım konusunda belirlenen sınıra ulaşınca kampanya sona eriyor. İhtiyaç sahibine de akülü araç teslimi gerçekleştiriliyor. 

NAR HAREKATI
Nar Harekatı, İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü bünyesinde bulunan bir sosyal sorumluluk projesi. Nar Harekatı projesi yetiştirme yurtlarındaki 12-17 yaş arası ilköğretim öğrencilerinin ders dışındaki eğitimler sonucunda kazanmış oldukları deneyim ve bilgileri hayat boyu uygulamaları, yaşadığı dünyaya ve topluma duyarlı, faydalı ve toplumla iletişim gücü yüksek bireyler yetiştirilmesini amaçlıyor. Üniversite öğrencisi genç gönüllülerin birer rol model olarak öğrenciler tarafından benimsenmesi, şiddet kullanmadan iletişim kurabilme yeteneği kazandırılması, gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilincinin aşılanması ve bilinçli bir toplum oluşumuna yardımcı olunarak projeyi yürüten ve destekleyen gönüllülerle ilköğretim çağındaki çocukların arasında iyi bir paylaşım ortamı oluşturması hedefleniyor. Bu amaçlar doğrultusunda proje kapsamında son 2 senedir Halkalı Erkek Yetiştirme Yurdu’nda çalışmalar sürdürülüyor.

HAYALİMİ PAYLAŞ
Hayalimi Paylaş İTÜ projesi 3-18 yaşları arasında olan ve yakalandığı amansız hastalık sebebiyle hayatta kalma mücadelesi veren hasta çocukların dileklerini yerine getirebilmeyi, imkansız olarak gördükleri hayalleri gerçeğe dönüştürerek onlara umut verebilmeyi hedefleyen bir proje. Bir Dilek Tut Derneği vasıtasıyla dilek çocuğu belirleniyor, daha sonra dileği gerçekleştirmek için gereken maddi kaynağı sağlamak üzere üniversite etkinlikler düzenleniyor. Dilek için gerekli kaynak elde edildikten sonra gerekli hazırlıklar yapılarak dilek çocuğunun hep gülümseyerek hatırlayabileceği bir gün geçirilmesi hedefleniyor. Hayalimi Paylaş İTÜ ilk dileğini 12 Mayıs 2012’de dilek çocuğu Adnan’ın “İtfaiyeci olmak istiyorum” dileğiyle gerçekleştirmişti.

UMUT OKULU
Gönüllülük Kulübü’nün bir başka projesi olan Umut Okulu, zor koşullarda eğitim almakta olan köy okullarındaki öğrencilere yardım etmeyi hedefliyor. Bu amaçla yardıma ihtiyacı bulunan okulu/okulları belirleyip; mezun derneklerinden, firmalardan, öğretim üyeleri ve öğrencilerden gelen kıyafet, ayakkabı, kitap ve kırtasiye malzemesi, oyuncak gibi yardım malzemeleri toplanıyor. Daha sonra proje ekibi bu yardımları kendi elleriyle bölgeye ulaştırıyor. Bir diğer amacı yapılan yardımların devamlılığını sağlamak olan Umut Okulu, “gönüllülük” kavramını da olabildiğince yaymaya çalışıyor ve ulaşılan öğrencileri de birer “gönüllü” olmaya teşvik ediyor. Daha önce Mersin-Dereköy (2010/Ekim), Çorum-Çerkeş (2011/Haziran) ve Osmaniye-Çatak (2011/Ekim) ilköğretim okullarına yardım götüren Umut Okulu’nun sıradaki okulları ise Haziran ayında gidilecek olan Adıyaman’daki Yedioluk ve Kozan ilköğretim okulu olacak.

YAŞAYAN KÜTÜPHANE
Yaşayan kütüphane ilk defa “Şiddeti Durdurun” (Foreningen Stop Volden) adlı kuruluş tarafından 2000 yılında Roskil Festival alanında kuruldu. Daha sonra Avrupa Konsey’inin desteğiyle birçok ülkede birçok festival alanında tekrarlandı. Türkiye’de ilk defa Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından 2007 yılında “barışarock” festivalinde gerçekleştirildi. Gönüllülük Kulübü, eğitim konusunda Toplum Gönüllüleri Vakfından destek alarak ilk yaşayan kütüphaneyi, 10-11 Mayısta gerçekleştirdi. Yaşayan Kütüphane; kişi ve gruplara karşı ayrımcılığa neden olan önyargılarla ilgili farkındalık yaratmak ve yapıcı diyaloglar sağlamayı amaçlıyor. Yaşayan kütüphanenin diğer kütüphanelerden farkı ise kitaplarının gerçek insanlar oluşuyor olması. Yaşayan kütüphane herhangi bir grubun veya kültürün temsil edildiği bir etkinlik değil.

Proje ise şu şekilde hayata geçirilmiş; öncelikle gönüllüler, demokrasi ve insan hakları alanında eğitim almış. Ardından anket çalışmaları gerçekleştirerek çevredeki insanların ön yargılarının neler olduğu aşağı yukarı tespit edilmeye çalışmış. Sonrasında bu anketlerde çıkan sonuçlara göre kitapları aramaya başlamışlar. Bunun yanı sıra kaynak araştırması gerçekleştirmeye başlamışlar. Kaynak elde edebilmek için konser organize edilmiş. Bu konser büyük ölçüde ihtiyaçları olan geliri karşılamış. Yaşayan kitaplar da bulunduktan sonra son hazırlıklar tamamlanarak etkinlik gerçekleştirilmiş. İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde festival alanında gerçekleşen yaşayan kütüphanede toplam 505 oturumda 1079 okuma gerçekleştirilmiş. 

GÖNÜLLÜ ZİRVESİ
Gönüllü Zirvesi, İTÜ Gönüllülük Kulübü'nün bu sene 28-29 Nisan tarihlerinde ikincisini düzenlediği, her sene farklı bir tema çerçevesinde gönüllülük faaliyetlerini tanıtmayı amaçlayan organizasyon. Gönüllülük Kulübü kendi yürüttüğü projelerin dışında, öncelikle İTÜ olmak üzere diğer üniversite öğrencilerine ve katılımcılara gönüllülük alanında yapılabilecek faaliyetleri tanıtmak ve gönüllülük bilincini yaymak amacıyla Gönüllü Zirvesi organizasyonunu 2011 Avrupa Gönüllülük Yılı’nda hayata geçirildi. Geçtiğimiz sene "Sosyal sorumluluk, sosyal girişimcilik ve gönüllülük" temasıyla ilki gerçekleştirilen Gönüllü Zirvesi'nin bu seneki teması "Doğa ve Çevre" olarak belirlendi. Doğa Derneği, Buğday Derneği, ÇEVKO, EkoIQ Dergisi, EkoYapı Dergisi, Doğa İçin Çal ve Güven İslamoğlu gibi birbirinden değerli konuşmacıların katıldığı Gönüllü Zirvesi 2012, 28-29 Nisan tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Yorum yaz...