KİTAPLIK

YEŞİL YILDIZYEŞİL YILDIZ

Yayınevi: Orion Kitabevi
Yazar: Ertan Özçoban

Türkiye'de turizm alanında uygulanmaya başlanan bir sosyal sorumluluk projesini anlatan, Ersin Özçoban'ın kitap haline getirilen yüksek lisans çalışması olan kitap, Türkiye'nin ilk Çevreye Duyarlı Tesis Belgesini almaya hak kazanan Calista Luxury Resort Hotel'de konaklayan turistlerle yaptığı anketler sonucunda topladığı verileri ortaya koyuyor. Aralarında İngiliz, Rus, İtalyan, Alman, Fransız ve Türk turistlerin bulunduğu yaklaşık 170 kişiyle yapılan çalışma oldukça detaylı ve ilginç.

Peki, Calista Hotel'in Yeşil Yıldız belgeli olması ziyaretçileri tarafından ne kadar önemseniyor? Kitabın sonuç bölümünde Ersin Özçoban şöyle anlatıyor: "Yeşil Yıldız uygulamasının ve konaklama tesisinin çevreye duyarlı olmasının, araştırmaya katılanların satın alma kararını, toplam %96 oranında etkilediği çarpıcı biçimde ortaya konmuştur. Bu kadar yüksek bir yüzde ile çıkan bu sonucun gerisinde, Calista Otel'in resmi olarak Yeşil Yıldız belgeli ve çevreye duyarlı bir konaklama tesisi olduğunu, çalıştıkları acente ve tur operatörlerinde etki yaratacak bir biçimde, pazarlama stratejilerinde kullanmaları ve bu uygulamayı genel yönetim sistemlerinde başarılı bir biçimde yürütmeleridir."

DÜÜNYADÜÜNYA

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları.
Yazar: Bill Mc Kibben
Çeviren: Emel Anıl

Bir zamanlar bambaşka bir Dünya'da yaşıyorduk. Masmavi denizleri, yemyeşil ovaları, berrak suları, verimli toprakları, derin ormanları, ulu dağları, bembeyaz buzullarıyla tertemiz bir gezegendi Dünya.

Tanıdığımız ve hayran olduğumuz o Dünya, şimdi o halde mi?

Yirmi yıl önce iklim değişimi konusundaki ilk uyarılardan biri olan The End of Nature'ı yazan Bill McKibben, bu farklı gezegene başka bir isim veriyor: Düünya (Eaarth). Kitapta önce bu yeni dünyanın özelliklerini tespit eden McKibben, Düünya'yı yaşanır bir yer haline getirmek için yapmamız gerekenleri anlatıyor. Yazara göre gündelik hayatımızı ve yaşam biçimimizi de içeren çok temel bir değişim yaratmalıyız. Üstelik hemen harekete geçmek zorundayız.

SAVUNMASIZ GEZEGENSAVUNMASIZ GEZEGEN

Yayınevi: Epos Yayınları
Yazar: John Bellamy Foster

Bugün karşı karşıya olduğumuz çevre yıkımının nedenleri ne biyolojiktir ne de tek tek bireylerin tercihlerinin bir sonucudur. Sorunun kökleri üretim ilişkilerinde, teknolojik zorunluluklarda ve egemen toplumsal sistemlerin ayırıcı özelliği olan ve tarihsel olarak koşullanmış demografik eğilimlerdedir. Öyleyse, çevre krizine çare bulmak için ortaya atılan önerilerin çoğunda görmezden gelinen ya da önemsiz görülen şey, çevrenin kötüleşmesinin sadece küçük teknolojik temellerini kurcalamak değil, onun daha büyük toplumsal temellerini eyleme geçerek dönüştürme gerekliliğidir.

Yazar kitapta dünyada yaşanan krizin bir doğa krizi olmaktan öte toplum krizi olduğu ve karşı karışıya olduğumuz çevre yıkımının başta gelen nedenlerinin toplumsal ve tarihsel olduğu argümanından yola çıkarak çevre krizine çarenin toplumsal temelleri dönüştürmek olduğunu ortaya koymaktadır. Foster, kitabında bugün çözüm olarak sunulan, çevre dostu teknolojileri geliştirme, tüketimi azaltma, geri dönüşüm gibi reçetelerin yeterli olmayacağını, önemli olanın egemen toplumsal ilişkilerin dönüştürülmesi olduğunu savunmaktadır.

DÜNYAYI NASIL TÜKETTİK?DÜNYAYI NASIL TÜKETTİK?

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yay.
Yazar: Lester R. Brown

Bu kitap Dünyanın karşı karşıya kaldığı en acımasız gerçeklerden biri, gıda arzının talebi karşılamakta zorlanışı üzerine. Nüfusumuz artıyor, iklimimiz değişiyor, suyumuz azalıyor, tarım topraklarımız çölleşme, erozyon ya da başka amaçlarla kullanıma açılma gibi nedenlerle giderek daralıyor. Bunların sonucunda da yazarın deyişiyle “bir zamanlar her yerde artan tahıl hasatları artık bazı ülkelerde azalıyor. Bir zamanlar yükselen balık avcılığı şimdi düşüşe geçiyor. Bir zamanlar her yerde genişleyen sulak alanlar şimdi bazı kilit gıda üretim bölgelerinde daralıyor.”

‘Dünyayı Nasıl Tükettik?’ dünyanın bugünkü gıda arz talep eğilimlerini, geçmişten günümüze tarımsal ve demografik gelişimleri de göz ününe alarak, doğa ile ilişkisi çerçevesinde tartışıyor. Kısacası dünyanın bizi beslemeye devam etmesi için insanlığın ne yapması gerektiğini anlatıyor.

ACAYİP HAVALARACAYİP HAVALAR

Yayınevi: Açık Radyo Kitapları
Çizer: Kate Evans

‘İklim değişikliği hakkında bilmek istemediğiniz ama muhtemelen öğrenmek zorunda olduğunuz her şey’ sloganı ile Türkçe’ye uyarlanan kitap, küresel ısınma konusunda tarihin ilk çizgi romanı olma özelliğini taşıyor. Aslında kitabın imza attığı ‘ilk’ler bununla kalmıyor. Küresel iklim değişikliği konusunda bizleri bilinçlendirmeyi en önemli misyon edinmiş 94.9 Açık Radyo’nun ilk yayını bu. Diğer ilklerin neler olduğu, Ömer Madra’nın önsözünde anlatılıyor.

“Bir çevre eylemcisi olan çizer Kate Evans, ikinci önsözü yazan George Monbiot’un tanımıyla, “iklim değişikliği hikâyesini anlaşılır, komik ve dokunaklı bir şekilde anlatmayı başarıyor.”...

Evans, iklim değişikliğine yol açan ve hızlandıran etkenleri; bunların arasındaki ilişkileri, süreci yavaşlatmak ve durdurmak için hepimizin yapması gerekenleri, teknik bilgisi olmayan okurların bile kolaylıkla anlayacağı bir uzatlıkla çiziyor ve yazıyor. Monbiot’ya göre, “biyosferi hiç umursamayan kişilere ulaşabilecek birileri varsa o da Kate Evans ve bir de –bu kitabı alıp okuması gerektiğini düşündüğünüz birileri varsa- sizsiniz. Kitabını şu sözlerle bitiriyor Kate Evans: “Bu kitabı, hayatını değiştirmek için kullan, çünkü bundan sonra olacaklar, senin şimdi yapacaklarına bağlı...”

SÜRDÜRÜLEBİLİR TESİS YÖNETİMİSÜRDÜRÜLEBİLİR TESİS YÖNETİMİ

Yayınevi: Cinius Yayınları
Yazar: Evrim Veli Ay

Sürdürülebilir Tesis Yönetimi alanında Amerika'daki başarılı uygulamaları iş hayatında edindiği yılların tecrübesiyle harmanlayan Evrim Veli Ay şunları söylemekte: "Üniversite kampüsü sürdürülebilirlik felsefesi için ideal bir laboratuvar olarak düşünülmelidir. Bütün iş süreçlerini bu kavram doğrultusunda yeniden gözden geçirmiş ve günün sonunda her çalışanın karbondioksit salımının azaltılması yönündeki katkılarının net bir şekilde belirlenebildiği bir üniversitede bu yaşam felsefesi kusursuz bir şekilde hayata geçirebilir."

Değişimin hayatımızın her alanında yoğunlaştığı bir dönemdeyiz. İyi bir fikirle fark yaratmanın her geçen gün önem kazandığı bir dönemde, Değişim Yönetimi konusunda size her zaman yol gösterecek, kolaylıkla kullanılabilen basit, somut ve pratik önerileri okuyucularıyla paylaşıyor. Binlerce kilometrelik yolculuk tek adımla başlarmış.

Yorum yaz...