Ekotasarım

ÇILGIN, SIRADIŞI, ÇEVRECİ...ÇILGIN, SIRADIŞI, ÇEVRECİ...

Karim Rashid ilginç bir seri tasarımı Punkalive için yapmayı kabul etti. 

2  009 yılında kurulan Punkalive isimli Finlandiyalı tasarım şirketi, çok kısa bir zamanda ekolojik mobilya tasarımları ile dünyada üne kavuştu. Kurulduğu günden bu güne hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası pazarda üretmiş oldukları çevre dostu ahşap mobilyalar ile tasarım profesyonellerinin ilgisini çekmeyi başardı. Firmanın Kerto ahşap denilen Fin Ladininden yaptıkları lamine ahşap kaplamalı mobilyaların, tasarımı ve üretim yöntemleri ekoloji ve sürdürülebilirliği vurguluyor. 

Mobilyaların üretildiği ahşap, fabrikanın 100 km çapındaki çevresinden elde ediliyor. Üretim esnasında ortaya çıkan atık talaş tekrar kullanılarak mobilya parçaları yapımında kullanılıyor. Bölgeye elektrik sağlayan yerel elektrik firması fabrikadan çıkan ısıyı kentin ısıtma sistemine aktararak bölgede yaşayanlar için önemli bir enerji tasarrufu sağlıyor. Bilgisayar kontrollü üretim sürecinde hiçbir atık madde çıkmıyor. Bu sebeple tesisin karbon ayak izi yok denebilecek kadar düşük seviyelerde kalıyor.

Bir aile işletmesi olan Punkalive, birbirinden yetenekli tasarımcılardan oluşan ekibine en son olarak dünyaca ünlü endüstri tasarımcısı Karim Rashid'i dahil etti. Rashid ilginç bir seri tasarımı Punkalive için yapmayı kabul etti. 

CANLI MÜCEVHER TAKARMIYDINIZ?CANLI MÜCEVHER TAKARMIYDINIZ?

Bir sanat ve tasarım stüdyoyosu Wearable Planter...

Atlantada 2011 yılında kurulan Wearable Planter bir sanat ve tasarım stüdyosu. Markanın ürettiği aksesuarlar insanları doğa ile yakınlaştıracak bir moda anlayışı sunuyor. Atlantalı marka, bütün aksesuarlarını üç boyutlu baskı yöntemiyle üretiyor.  Bu teknoloji sayesinde karmaşık form ve öğeleri kolaylıkla oluşturabiliyorlar. Her parça, su geçirmez yapıda ve küçük bitkilerin yaşayabilmesine yetecek kadar bir toprak ile suyu barındırabilen bir hazneye (minik saksı) sahip. Özellikle broş ve kolye ağırlıklı üretim yapıyorlar. Bisikleti olanlar da Wearable Planter’da bisikletleri için özelleştirilebilir ürünler bulabiliyor. Kullanıcılar satın almak istedikleri her bir parça için, saksı rengini ve bitkiyi seçebiliyorlar. Wearable Planter, her bir canlı mücevherin, sahibinin ruh halini olumlu etkileyeceğine inanıyor. 

Stüdyo ekibi:” İnsanlar doğaya daha saygılı ve yakın olsalardı, hatta kalplerinin üstünde bir bitki taşımaya istekli olsalardı, dünya daha mutlu bir yer olurdu” diyorlar.

MUTFAĞINIZDA SAĞLIKLI VE ÇEVRECİ BAMBULARMUTFAĞINIZDA SAĞLIKLI VE ÇEVRECİ BAMBULAR

Harira, sebzelerin buharın doğallığı ile düşük yağlı, sulu ve doğal bir şekilde pişmesini sağlıyor.

B  ambu bitkisinin estetik, dayanıklılık ve antibakteriyellik gibi özelliklerini birleştirerek hazırlanan buharla pişirici Harira, sağlığımızı koruyan, gıdaların besin değerini kaybetmeden pişirilmesini sağlayan çevreci mutfak gereci olarak dikkat çekiyor.

Harira, sebzelerin buharın doğallığı ile düşük yağlı, sulu ve doğal bir şekilde pişmesini sağlıyor. İki kısımdan oluşan ürün, aynı anda iki ayrı gıdayı pişirme imkanı da sunuyor. Buharın daha yoğun olduğu alt katta pişmesi uzun süren gıdalar, üst katta ise daha kolay pişen gıdalar zaman kaybı olmaksızın aynı anda pişirilebiliyor. Kullanımı son derece pratik olan pişirici içine sığacağı bir tencereye yerleştirilerek altta kalan bölüme su ekleniyor. 

Gıdaların ve özellikle de sebzelerin besin değerlerini korumanın, en hafif ve en sağlıklı yolunun buharda pişirme tekniği olduğunu biliyoruz. Et, balık, meyve ve sebzenin kokusu, lezzeti ve en önemlisi lifleri buharda pişirildiğinde kızartma, haşlama yada diğer tekniklere göre daha iyi korunuyor. Ayrıca buharda pişirme yöntemi ile pişirilen yemeklerin kalorisi de düşük oluyor. 

BU PAMUK HEM ÇEVRECİ HEM DE RENKLİ...BU PAMUK HEM ÇEVRECİ HEM DE RENKLİ...

Beyaz renkli pamuğa boya katkısıyla istenilen renkler verildiği için doğal renkteki pamuk çeşitleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

D  oğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nce 12 yıllık çalışma sonucunda üretilen renkli ve çevreci pamuk çeşidi Türkiye için stratejik bir ürün olan pamukta yeni bir dönemin başlamasına neden olabilecek özelliklerde...

12 yıl önce başlatılan çalışmayla, 3 renkte, çevreci, lif kopma mukavemeti ve maddi getirisi yüksek pamuk çeşidi üretmeyi başaran ekip, özellikle son yıllarda doğal ürünlerin tercih edilmesi nedeniyle tekstil için doğal renkli pamuk elde ettiklerini ifade ediyor. Dünyada doğal lifli pamuktan üretilen giysilerin tercih edilmeye başlamasıyla birlikte ekosisteme ve insan sağlığına duyarlı, renkli pamuk çeşidi önemli hale gelmeye başladı. 

Beyaz renkli pamuğa boya katkısıyla istenilen renkler verildiği için doğal renkteki pamuk çeşitleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Doğal renkteki pamukları yeniden tekstile kazandırmak açısından  önemli bir adım olan  çalışma ile elde edilen renkli pamuk piyasadaki beyaz pamuktan çok daha yüksek fiyata alıcı bulabilecek ve üreticisine daha fazla kazandıracak, ayrıca tekstilcileri de boya maliyetinden kurtaracak.... Dolayısıyla doğal bir ürün olacağı için tekstilciler için daha kazançlı bir durum ortaya çıkacak. En önemlisi de çevreye boya atıkları karışmadığı için ekolojik bir ürün olma özelliğini taşıyor.

TASARIMIN SINIRLARINI ZORLAYANLAR...TASARIMIN SINIRLARINI ZORLAYANLAR...

“Türk malını markalaştırmak ve sürdürülebilir bir kalkınma sağlamayı amaçlıyoruz.”

T  asarım ve ürün geliştirme konusunda uluslararası platformda hizmet veren Designnobis, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Hakan Gürsu liderliğinde kurulmuş bir tasarım ekibi. Sürdürülebilir tasarım yaratımı merkezi olarak endüstriyel tasarım, mimari, animasyon alanlarında 6 yıldır yaratıcı ve yenilikçi uygulamalar ortaya koymakta. Designnobis Ayrıca bu süreçte kazanmış olduğu 44’ü uluslararası 69 tasarım ödülü ile adından sıklıkla söz ettiren bir tasarım markasıdır. 

Ekip, tasarımın bir takım oyunu olduğunu biliyor ve dinamik, çok sesli sistemleri ile tasarım sürecinin dinamiklerine uygun hareket ediyor. Teknolojinin, kullanıcının satın alabileceği ürün haline gelmeden katma değer yaratmadığını vurgulayan Hakan Gürsu,Türk malını markalaştırmak ve sürdürülebilir bir kalkınma sağlamayı amaçladıklarını belirtiyor.

Sürdürülebilir tasarım yaratımı merkezi olan Designnobis tarafından tasarlanan ekolojik sistemlerden ikisini paylaşıyoruz.

NaturWall

Naturwall, kullanılmış kahve ve çay bardaklarını, çiçek saksısı olarak kullanan çevreci bir dikey yeşil duvar. On veya daha fazla plastik bardağın toplanıp metal bir plaka sisteminin içine yerleştirilmesiyle oluşan bu sistem, dekoratif olarak kullanılmasının yanı sıra, yaşam alanlarında duvar yerine ayırıcı görevi görüyor. Bulunduğu yerdeki karbon miktarını azaltmayı amaçlarken, plastik atıkların yeniden kullanımını sağlayarak çevre duyarlılığını da vurguluyor. Ürün, herkesin kolaylıkla yapabileceği dekoratif ve düşük maliyetli bir çözüm olarak iç mekanları süslüyor.

DecoBrick

DecoBrick yapılar, kullanılmış plastik içecek kaplarının doğa yararına kullanıldığı dekoratif bir ürün. Milyonlarca kullanılmış plastik çay, kahve bardakları ve ambalaj parçaları düşünelim; bunlar koca bir yığın halinde hayat döngüsünü tamamlamış plastik atıklardır. ‘Bu kocaman atık yığınını en verimli şekilde nasıl kullanabiliriz?’ sorusunun cevabı olarak ortaya çıkmış olan DecoBrick, 4-6 parça kullanılmış plastik ünitenin bir araya getirilerek basit bir kalıp sisteminin içine yerleştirilmesiyle oluşuyor. Ve her bir ünite kolayca 3 boyutlu bir tuğla sistemi yaratıyor. DecoBrick çeşitli varyasyonlar ile her gün yeniden yaratılabiliyor. Bina duvarları, bahçeler ve daha birçok farklı alanda kullanılabilen DecoBrick, plastik atıkların tekrar kullanımının ötesinde bu atıkların doğa yararına kullanımını vurgulaması açısından önemli bir proje.

Yorum yaz...