2. Danca Sanat Şenliği Sona Erdi

Manavgat 2. Sanat ŞenliğiHollanda ortaklı oturma grubu üreticisi Danca tarafından Manavgat'ta organize edilen üç günlük 2. Sanat Şenliği pazar günü bitti. Camı cama sarma tekniğiyle Türkiye'yi uluslararası üne kavuşturan, 74 yaşındaki boncuk ustası Zekai Erdal'ın göz boncuklarının tanıtıldığı şenlikte, Filiz Ateş, Christiane Alaettinoğlu, Feyza Açıkgöz, Şahika Ünal gibi el sanatı ustalarının çalışmaları yoğun ilgi gördü. 10 Mayıs'ta başlayan ve "Annemize nazar değmesin" başlığı altında organize edilen şenliğe Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Kanadalı gelini Hughette Eyüboğlu ile Zekai Erdal onur konuğu olarak katıldı.

Gelirler köy okuluna 

Şenlik kapsamında iki ayrı atölye çalışması yapıldı. 10 Mayıs Cuma günü dalgaların kıyıya sürüklediği odun parçalarını kullanarak çeşitli objeler üreten Filiz Ateş ve Christiane Alaettinoğlu Yalos Atölyesi, 11 Mayıs Cumartesi günüyse Anadolu'da geleneksel metotlarla üretilen keçeyi farklı form ve kullanım alanları için tasarlayan Feyza Açıkgöz birer atölye yaptı. Atölyelerde ortaya çıkan ürünler şenliğin son günü düzenlenen kermeste satışa çıkarıldı. Ürünlerden elde edilen gelirse Ağrı Patnos'ta bulunan Bozoğlak Çavuşlu İlkokulu'na bağışlanacak.

DancaNe Dediler:

Filiz Ateş-Sanatçı: "Çok eğlenceli bir atölye oldu. Bu kadar eğlenceli olacağını düşünmemiştim. Sanatımızın insanların ilgisini çekmesi çok hoşuma gitti. Böyle keyifli bir işin parçası olduğumuz için çok mutluyum."

Feyza Açıkgöz-Keçe Sanatçısı: "Şenliğe geçen yıl da katılmıştım. Bu sene daha coşkulu geçiyor. Bu etkinliğin en önemli amacı el sanatlarına ve zanaatkarlara destek vermek. Ben tasarımlarımda Anadolu keçesi kullanıyorum. Şenlik kapsamında verdiğim atölye sayesinde Anadolu'daki keçe ustalarına da katkı sağlamış olduk." 

Hughette Eyüboğlu-Yazma Sanatçısı: "İlk şenlik geçen yıl ekim ayında organize edildi. Ben de katılımcılara yazma yapmayı öğrettim. Keşke herkes sanat için böyle şeyler yapsa. Bu şenliğe katılan herkesin içinde sanatla ilgili bir kıvılcım yandığını düşünüyorum."

Şahika Ünal-Sanatçı: "Sanayi, sanat ve zanaatı birlikte kucaklayan bu etkinlik gerçekten övgüye değer. Yürekten kutluyorum."  

Emine Sak-Emekli Bankacı: "Şenliğe geçen sene de katıldım. Danca’nın şenliklerini çok seviyorum. Değişik ve yaratıcı şeyler öğreniyorum. Bu şenlik sayesinde kendimi geliştirme fırsatı buldum, malzemeleri nasıl kullanacağımı öğrendim. Oldukça memnunuz. Gelecek yılı iple çekiyoruz."

Yorum yaz...