5. Küresel Isınma Kurultayı Yapıldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı İstanbul Sanayi Odası'nda yapıldı.

EGD Başkanı Celal Toprak'ın açılış konuşmasını yaptığı Kurultay da 'Medya Enerji Verimliliğine Nasıl Bakıyor?' başlığı altında, gazete, televizyon ve ajansların bu konudaki tutum ve tavırları ele alındı.

Şekerbank TAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan'ın yönettiği panele konuşmacı olarak; Cihan Haber

Ajansı Ekonomi Editörü Ramazan Solak, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Yeni Şafak Gazetesi Ekonomi Müdürü Yakup Kocaman, Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Özlem Dalga ve CNN Türk'ten program yapımcısı ve yönetmeni Güven İslamoğlu katıldı.

Oturum başkanı Göktan açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerjisinin yüzde 75'ini ithal ettiği için kaynakların hızla kullanıldığı takdirde önümüzdeki 10 yıl içinde enerji ihtiyacının 2 katına çıkacağını vurguladı. Burada yenilenebilir enerji kaynaklarının büyütülmesi ve enerji verimliliği yatırımlarının arttırılmasının önemli olduğunu belirtti. Ekokredi ile 35 bin birey ve şirkete toplam 424 milyon lira kaynak sunduklarını söyledi. Enerji yatırımları ve verimliliği için gerekeni yaptıklarını aktaran Göktan, ekonomi basının hem haberleri hem yorumları ile bu anlamda toplumun bilincini artıracağını sözlerine ekledi.

Bütün konuşmacıların ortaklaştığı nokta enerji verimliliği bilincinin medya aracılığıyla geliştirilmesi ve medyanın bunda etkin rol almasıydı. Özellikle kadınların ve çocukların bu konuda bilinçlendirilmesiyle ciddi oranda enerji tasarrufu elde edileceği vurgulandı. Enerji verimliliği konusunda Türkiye'nin Avrupa ülkelerinin 50 yıl gerisinde kaldığı ve kentsel dönüşüme dahil 7 milyon konut için buna gerekli bütçenin ayrılması gerektiği belirtildi.

Yorum yaz...