Barbie’nin Rüya Evleri Gerçek Oluyor

Barbie Rüya EvleriTüm dünyada kız çocuklarının en sevdiği oyuncağı ‘Barbie’ ticaret alanını genişletiyor. Küresel bir ürün haline gelen Barbie’nin şimdi de ‘rüya evleri’ açılıyor. İlk ev Berlin’de feminist grupların protestosuyla açıldı.

Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen ‘Barbie evi’ gerçek boyutlarıyla Berlin’de ziyarete açıldı. Etkileşimli oyunların yer aldığı yaklaşık 10 bin metrekarelik ‘Barbie Rüya Evi Deneyimi’ binası, feminist gruplar tarafından protesto edilse de projenin yaratıcılarından Christoph Rahofer, bu devasa mekanın çocukları büyüleyeceğinden umutlu olduğunu söylüyor.

Dijital oyunlar var

Rahofer, “Çocukların Barbie’nin dünyasıyla etkileşime girmesine odaklandık. Saklı olan birçok şeyi keşfedecekler. Etkileşimli dijital oyunlar çocukların hayal gücünü canlandırmakta başarılı” dedi.

Barbie Evleri

‘Kız çocuklarına yanlış rol model’

İlk kez 1959 yılında piyasaya sürülen Barbie, sürekli değişime uğrayarak dönemlere göre uyarlandı. Kimileri için bir sembol haline gelen bu oyuncak, birçokları tarafından kadın ayrımcılığına teşvik etmesi ve kız çocukları için gerçekçi olmayan ‘ideal’ bir kadın imajı yaratmasıyla eleştirildi. ‘Barbie Rüya Evi’ni İşgal Et’ grubu işte tam da bu nedenle kuruldu. Grubun sözcülerinden Michael Koschitzki, protesto sebeplerini şöyle anlatıyor: “Barbie Rüya Evi’ni açılışında protesto etmeye karar verdik, çünkü bunun küçük kızlara yanlış bir rol model yarattığını düşünüyoruz. Yemek pişirmek, makyaj yapmak ve şarkı söylemek sanki kadınların yaşam amacıymış gibi lanse edildi. Küçük çocuklara bu şekilde bir güzellik fikri aşılandı. Bu cinsiyet ayrımcılığını körüklüyor.”

Sırada Paris, Madrid, Lizbon

‘Barbi bebek sendromu’ olarak adlandırılan mükemmel görünme takıntısına adını veren Barbie bebekler tartışmalı bir küresel ürün olsa da çocukların hayallerini süslemeye devam ediyor. Taşınabilir olarak tasarlanan “Barbie Rüya Evi” için yapılan gelecek planları arasında ise Paris, Madrid ve Lizbon’u da kapsayan bir Avrupa turu bulunuyor.

Kaynak: Akşam

Yorumlar

irem ak diyor ki: (02 Ocak 2016)

barbie evin çok güzelmiş keşke o evde ben de yaşasaydım

Yorum yaz...